O Androidzie na smartfonie Nokia N9 (NITDroid) wspominaliśmy już jakiś czas temu, lecz dopiero teraz mamy możliwość przedstawić Wam poprawione wydanie systemu, które mogą pobrać wszyscy chętni. Release nosi nazwę „Gyla” i wprowadza szereg zmian w porównaniu z poprzednimi wersjami. Niestety, wciąż nie mamy do czynienia z w pełni działającym Androidem i raczej prędko tego nie doczekamy – implementacja tego systemu na nieprzystosowanej fabrycznie Nokii N9 jest bardzo kłopotliwym zadaniem, a twórcy NITDroida muszą się zmagać z wieloma wyzwaniami.

Co więc działa? Możemy korzystać z aplikacji Google’a, w tym Sklepu Play. Udało się także zmusić do działania multidotyk, sterowniki 3D, przyciski fizyczne, Wi-Fi (choć tylko częściowo, brakuje np. tetheringu), status baterii, Bluetooth, wysyłanie wiadomości SMS, akcelerometr, kompas, dostęp do roota, odtwarzanie filmów i parę innych rzeczy.

Niestety, brakuje przede wszystkim możliwości wykonywania rozmów telefonicznych, co nie pozwala na korzystanie z NITDroida jako systemu do codziennego użytku. Oprócz tego nie znajdziemy sprawnego GPS-a, wyszukiwania głosowego, sterownika USB, wpisywanie kodu PIN, PUK, wibracji, aparatu, NFC, miejscami audio i wielu, wielu innych rzeczy.

Na szczęście ekipa zajmująca się tym ROM-em ciągle nad nim pracuje i możemy za jakiś czas znów usłyszeć o ich nowych wydaniach Jelly Beana na Nokii N9.

Jeśli jesteś dumnym posiadaczem tego telefonu, masz możliwość przetestowania Androida własnoręcznie! Wystarczy, że wejdziesz na tę stronę i będziesz postępował według instrukcji. Do całej operacji wymagana jest odpowiednia wiedza, więc zielonym w tych sprawach zdecydowanie odradzam instalacji – może to doprowadzić do unieruchomienia smartfona na amen!

Oto wideo przedstawiające działanie systemu:

 

 

Via

Be Sociable, Share!