Nowy układ Samsunga bazujący na architekturze ARM Cortex-A15 ma przynieść kolejny przyrost wydajności w porównaniu do obecnych rozwiązań. Wierzymy na słowo, gdyż jego zegar referencyjnie wynosić ma aż 2 GHz, a inne rozwiązania również są klasą samą w sobie.

Exynos 5 Dual, nowy potwór stworzony przez koreańskie Samsung Electronics to o dziwo wcale nie cztero-, lecz dwurdzeniowa jednostka SoC (System on Chip). Nie ma to jednak żadnego znaczenia, gdyż i tak jego wydajność na tle obecnych rozwiązań wypada rewelacyjnie. Taktowanie CPU wynosi 1,7 GHz, lecz zostało ono obniżone z referencyjnych 2,0 GHz w trosce o czas pracy na baterii. Przeczuwam, że nowy procesor doskonale sprawdzi się w rękach overclockerów, choć w sumie nie mają tu czego szukać – i tak obecna wydajność piątego Exynosa jest podobno dwukrotnie wyższa niż tego znanego z Samsunga Galaxy S III.

Chipset zostanie wspomożony układem graficznym Mali-T604. Ten z kolei pracuje na czterech rdzeniach.

Bardziej dokładne dane techniczne mówią o zastosowaniu 32-nanometrowej technologii produkcyjnej, wysokiej stałej dielektrycznej, metalowej ramce wokół tranzystora, obsłudze rozdzielczości 2560 x 1600, Wi-Fi Display, USB 3.0. czy nagrywania i odtwarzania materiałów wideo w Full HD.

Kiedy jednostka zostanie wprowadzona do tabletów, smartfonów oraz telewizorów Smart TV Samsunga? Tego jeszcze nie wiadomo, choć prawdopodobnie będzie to na samym końcu bieżącego roku, bądź na początku przyszłego. Konkurencja jednak nie śpi – Qualcomm zapowiedział już swojego Snapdragona S4, który również cechuje się ogromną wydajnością.

Via

Be Sociable, Share!