Chyba wszyscy modderzy Androida kojarzą ROM MIUI – co prawda ilością opcji oraz wydajnością ustępuje CyanogenModowi, lecz posiada jedną szczególną cechę – wyjątkowy wygląd nakładki systemowej, która jest być może najpiękniejsza w całym świecie Androida. Jej namiastką jest exDialer, odmieniający okno kontaktów.

Ciężko odmówić urody tej aplikacji. Została zaprojektowana w znanym użytkownikom MIUI stylu, cechującym się jasnymi kolorami, delikatnymi gradientami oraz minimalistycznymi ikonkami. Nie miałem do czynienia z ładniejszym dialerem.

Co ważne, w parze z wyglądem idzie również wygoda użytkowania. Wszystkie ważne opcje widnieją na wierzchu, choć, zdawałoby się, nie ma ich zbyt wiele. Cała aplikacja oparta jest na czterech oknach – dialerze zintegrowanym z historią połączeń, liście kontaktów, grupach kontaktów oraz ulubionych kontaktach. Pomiędzy trzema ostatnimi możemy przemieszczać się poprzez „słajpnięcie” wyświetlacza w lewo bądź w prawo, a dialer wysuwa się po naciśnięciu przycisku na dole. Pozwala on na wyszukiwanie kontaktów po fragmencie numeru bądź wpisaniu jego nazwy za pomocą ekranowej klawiatury alfanumerycznej.

Na liście kontaktów, oprócz oczywiście samych nazw osób oraz ich numerów, widnieją też ich pseudonimy (oczywiście, możemy w to miejsce wstawić właściwie dowolną treść), a książką telefoniczną da się nawigować za pomocą znanej z urządzeń Apple‚a opcji – przy prawej krawędzi ekranu znajdziemy litery alfabetu, które służą jako skrót do danego znaku.

Z pomniejszych opcji na uwagę zasługuje np. wysyłanie wiadomości dla całej grupy, wybór motywu (domyślny jasny), tworzenie kopii zapasowych czy opcjonalne działanie w obu orientacjach ekranowych. Trzeba także wspomnieć o bardzo rozbudowanych opcjach konfiguracji. Nic nie stoi na przeszkodzie dostosować czułość wibracji wewnątrz programu, akcję kliknięcia w kontakt lub zastosowanie latynizacji Hangula (czymkolwiek ona by nie była). Warto odnotować, że aplikacja nie obsługuje kontaktów, które zawierają wyłącznie profil z Facebooka.

I oto cały ExDialer – świetne narzędzie, które dla wielu użytkowników może stać się dialerem nr 1, a jeszcze innych nakłoni do zainstalowania MIUI na swoim telefonie. Bardzo polecam go każdemu i ciężko mi doszukać się w nim jakichkolwiek wad.

 

Nazwa: exDialer
Producent: Modoohut
Cena: darmowa
Rozmiar: 1 MB
Testowana wersja: 107
Platforma testowa: Motorola MB525 DEFY

PLUSY:

  1. Świetny innterfejs
  2. Zaawansowane ustawienia
  3. Prostota obsługi
  4. Szybkość działanie

MINUSY:

  1. Brak kompatybilności z kontaktami Facebook

OCENA: 5/5 

Aplikację w wersji dla systemu Android można pobrać stądbądź za pomocą kodu QR, który znajduje się poniżej:
QRCode
 

Be Sociable, Share!