Mobile Touch screen

Nokia przeprowadziła ciekawe badanie, które miało określić, jak wprowadzamy tekst do swojego urządzenia mobilnego? Do dyspozycji były cztery warianty: klawiatura QWERTY, ekran dotykowy, klawiatura numeryczna i polecenia głosowe. Jak myślicie, co mogło wygrać?

Dla większości z nas najpopularniejsze wydaje się korzystanie z samego wyświetlacza dotykowego – tak wygląda na przykład sytuacja w przypadku smartfonów Nokia Lumia. Jednakże Nokia podzieliła swoje urządzenia mobilne i korzystać możemy zarówno z telefonów wyposażonych w ekran dotykowy połączony z klawiaturą numeryczną (Nokia Asha 300, Nokia Asha 202, Nokia Asha 203) czy też połączenia ekranu dotykowego z klawiaturą QWERTY (Nokia E7).

Zadaniem ankiety było nie tylko sprawdzenie, jak najczęściej wprowadzamy tekst do swojego urządzenia mobilnego ale także, co nam jest potrzebne i niezbędne do korzystania z telefonów i jaka jest z nimi nasza interakcja?

Prawie połowa ludzi, którzy wzięli udział w ankiecie podała, że to klawiatura QWERTY jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku urządzeń mobilnych. Tylko 34,69% ludzi było za wyświetlaczem dotykowym.

Dane te to z pewnością mała niespodzianka – kto by się spodziewał, że w dobie, gdzie każdy ma smartfona z ekranem dotykowym królować będzie klawiatura QWERTY? Jeszcze ciekawsze są wyniki badań biorąc pod uwagę pochodzenie użytkowników – w zachodniej Europie: Niemcy, Wielka Brytania czy Szwecja, użytkownicy najczęściej wybierali klawiaturę QWERTY. Natomiast w USA według innych badań „dotyki” do prawie 48%.

Wśród głównych zalet urządzeń mobilnych z klawiaturą QWERTY wymienia się: szybkość wprowadzania tekstu, większą dokładność, prostota w użytkowaniu. W odpowiedzi można powiedzieć, że zarówno szybkość, prostotę jak i dokładność zapewnia aplikacja Swype na smartfonach dotykowych.

Oczywiście ciężko jest się przekonać do smartfonów dotykowych po przesiadce z klasycznej komórki niemniej jednak użytkownicy powoli zaczynają mieć coraz mniejszy wybór by zakupić telefon z numeryczną klawiaturą.

Co Wy o tym sądzicie – ciężkie było przejście z klawiatury fizycznej do dotyku?

Via

Be Sociable, Share!