Od wczoraj koreański producent przyspiesza swoje nadchodzące urządzenia. Tym razem na celowniku wcale nie znalazły się wcale procesory czy RAM, lecz pamięć wewnętrzna.

Mowa tu o pamięci flash typu NAND, której nowy model produkcyjny zwie się eMMC Pro Class 1500. Dostępna będzie w trzech wariantach pojemnościowych: 16 GB, 32 GB a także 64 GB. Jej główną cechą jest zdecydowanie poprawiona w stosunku do obecnej technologii zarówno prędkość odczytu, jak i zapisu.

Dane prędkości tej pamięci to odczyt na poziomie 140 MB/s oraz zapis 50 MB/s. Testy Samsunga wykazały, że jest ona czterokrotnie szybsza od modułów ROM instalowanych poprzednio. Potrafi wykonać 3500/1500 IOPS (Operacji wejścia/wyjścia na sekundę).

Nowe eMMC Pro prezentuje się obiecująco. Dla porównania, karty micro-SD class 10 posiadają prędkość zapisu rzędu 10 MB/s (częstym chwytem marketingowym stosowanym przez producentów jest stosowanie megabitów w miejsce megabajtów przy podawaniu osiągów karty, co daje wrażenie ośmiokrotnie lepszych wyników niż w rzeczywistości).

Co to oznacza? Same dobrze rzeczy! Zdjęcia w galeriach będą się ładowały szybciej, podczas grania nie będą aż tak doskwierać czasy wczytywania poziomów, a praca w eksploratorach plików stanie się wygodniejsza. Oczywiście, są to tylko pojedyncze przykłady, bo w rzeczywistości wydajność pamięci uwidacznia się praktycznie przy każdej czynności.

Kiedy nowe pamięci NAND trafią do urządzeń Samsunga? Tego jeszcze nie wiadomo. Możemy jednak przypuszczać, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Nie obraziłbym się, gdyby Galaxy Note II skorzystał z tej technologii.

Via

Be Sociable, Share!