Recenzja i galeria Android: Testy z historii Polski
Dodano: 31.07.2012 Kategorie: Aplikacje Android, Galeria, Opinie, testy, Recenzje Tagi: Android, Aplikacje, Aplikacje Android, edukacja, Galeria, Recenzja, Testy z historii PolskiPewnie pomyślicie, że oszalałem, gdyż postanowiłem zabrać się za przetestowanie aplikacji służącej do nauki historii w samym środku wakacji. Może macie rację, lecz korzystając z niej wcale nie wyłem z przerażenia i nie zgrzytałem zębami. Ba, czasami nawet odczuwałem przyjemność!
Testy z historii Polski to jeden z tych programów, których tytuł mówi wszystko. Mamy bowiem do czynienia z rodzajem wirtualnego korepetytora z historii z dziejów naszego kraju,a stworzony został przez pasjonata dla pasjonatów. Postanowiłem się za niego zabrać ja – osoba, która z historii miała w szkole dobre oceny, lubiąca czytać o bohaterskich poczynaniach naszych przodków, choć nie cierpiąca zapamiętywania dat i kolejności panowania władców. Sprawdźmy, jak wygląda poziom mojej wiedzy w dokładnej połowie wakacji!
Menu aplikacji zostało podzielone na ramy czasowe i wydarzenia historyczne. Znajdziemy tutaj takie kategorie, jak „bitwa pod Grunwaldem”, „rozbiory Polski”, czy „1945-1990”. Razem jest ich 10, choć z kolejnymi (zapowiedzianymi) aktualizacjami może dołączyć jeszcze kilka. Po za nimi, możemy liczyć też na dodanie nowych testów do obecnych działów oraz paru innych dodatków. Obecnie w przygotowaniu są zestawy pytań zostać do „najważniejszych dat” oraz „władców Polski”.
Ojej, już zapędziłem się w przyszłość aplikacji, a to przecież historia jest tutaj clou programu. Czas rozwiązać parę testów.
Na pierwszy ogień wybrałem „Polskę powojenną”, a więc czasy nam najbliższe i te, na których – tak sądzę – znam się najlepiej. Nie, żebym był ekspertem w tej dziedzinie, bo historyk ze mnie żaden, lecz w każdym razie jakieś pojęcie na ten temat mam.
Każdy test składa się z siedmiu losowo wybranych pytań. Tak wyglądała moja przykładowa rozgrywka:
- Pyt: W którym roku uchwalono Konstytucję Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej? Odp: 1952
- Pyt: Kiedy Ludowe Wojsko Polskie uczestniczyło w interwencji państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji? Odp: wrzesień 1956 (sierpień 1968)
- Pyt: Co to jest Poznański Czerwiec? Odp: pierwszy w PRL strajk generalny
- Pyt: Czym były ‚wydarzenia grudniowe’? Odp: buntem robotników w Polsce w dniach 14-22 grudnia 1970 roku
- Pyt: W którym roku odbyły się pierwsze w historii Polski powszechne wybory prezydenckie? Odp: 1990
- Pyt: W którym roku odbyła się pierwsza polska audycja Radia Wolna Europa? Odp: 1970 (1950)
- Pyt: Kto był pierwszym sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej? Odp: Bolesław Bierut
Z siedmiu pytań na pięć odpowiedziałem poprawnie. Cóż, chyba nie jest to tragiczny wynik, zwłaszcza jak na tę porę roku i brak jakichkolwiek przygotowywań.
No właśnie, pytania… Osoby nie znające podstaw historii mogą mieć spore problemy z wieloma z nich. Jak dla mnie, za dużo tu dat, a program z pewnością nie jest przeznaczony dla żółtodziobów, lecz za to domorośli historycy będą wniebowzięci.
Z postępami w nauce zwiększa się poziom trudności pytań oraz swoisty „level”, zwany tutaj poziomem wiedzy. Czapki z głów dla tego, kto posiądzie najbardziej prestiżową rangę – ja nie zamierzam się za to zabierać, gdyż zdecydowanie przekracza to moje umiejętności. Obecnie zostałem nazwany przez program jako licealista i raczej nim też zostanę.
„Testy z historii Polski” wbrew nazwie nie są tylko samymi testami. Możemy też się uczyć (nauka – dokładnie tak się nazywa ten tryb) poprzez nienotowane w rankingach próby odpowiedzenia na dowolną ilość pytań, w których jesteśmy w stanie poznać prawidłową odpowiedź (w przeciwieństwie do zwykłych testów) nawet, gdy strzelimy błędnie. Oprócz tego otrzymujemy do dyspozycji świetną ściągawkę prezentującą poczet królów (oraz książąt) polskich – pokazuje ona w chronologiczny sposób listę naszych władców, a także najważniejsze daty i wydarzenia z nimi związane. Mnie zszokowało to, że w ciągu ponad tysiącletniej historii Polski mieliśmy aż 43 monarchów! Teraz się nie dziwię, czemu zawsze miałem problemy z zapamiętaniem kolejności oraz okresu panowania większości z nich.
Oczywiście – jak każda inna aplikacja – i ta ma wady. Po za wspomnianym wcześniej wymagającym poziomem trudności, kolejną jest nieprzemyślany interfejs – widać, że autor nie zwracał szczególnej uwagi na jej wygląd. Nie trafiają do mnie zupełnie te wszystkie efekty przezroczystych buttonów przy jednoczesnym użyciu tekstury tła w małe sześciokąty. W niektórych miejscach czcionka przybiera kolor toksycznej zieleni, przywodzącej na myśl hakerskie terminale komputerów znane nam z filmów – jakie to ma powiązanie z historią Polski, tego w stanie nie jestem wyjaśnić. Uporczywa jest też podwójna belka – cały czas kilkanaście pikseli zostaje przeznaczonych na belkę z nazwą programu tuż pod paskiem powiadomień. Nie byłoby to może takie złe, gdyby nie to, że tuż pod nią znajduje się jeszcze jedna! O ile na mojej Motoroli Defy nie stanowi to problemu, to użytkownicy smartfonów z małymi wyświetlaczami (np. Motorola Flipout) otrzymają przez to zmniejszoną przestrzeń roboczą.
Dodatkiem do programu jest widżet, który wyświetla ważne daty z poziomu ekranu głównego – za ten pomysł należy się spory plus. Warto chociażby dla niego samego zachować „Testy” na dłużej. Na chwilę obecną ląduje on na pulpicie mojego telefonu i go tam zostawiam.
A więc dochodzę do konkluzji: otrzymujemy aplikację, która jest dość wyjątkowa i przeznaczona dla wąskiego grona odbiorców. Jeśli jesteście fanami historii, instalujcie jak najszybciej – czeka na Was mnóstwo czasu spędzonego na zabawie połączonej z poszerzaniem swojej wiedzy, a w Google Play nie znajdziecie drugiego takiego programu. Jest on oczywiście całkowicie darmowy, więc nic nie tracicie. Dla tych, co w szkole spali na lekcjach historii, również polecam zrobić krótki przegląd apki – a nuż czegoś się nauczycie i błyśniecie przed nauczycielami? 😉 Wątpię jednak, by kogoś niezaznajomionego z tematem zatrzymał przy sobie na dłużej – samo odpowiadanie na testy może znudzić po paru uruchomieniach. Mimo wszystko, jak już wspomniałem, z mojego telefonu nie usunę tej aplikacji, a to ze względu na bardzo fajny widżet.
Nazwa: Testy z historii Polski
Producent: Cristopher Adam
Cena: Bezpłatna
Rozmiar: 2,4 MB
Testowana wersja programu: 2.3
Platforma testowa: Motorola MB525 DEFY
PLUSY:
- Walory edukacyjne
- Bogata baza pytań
- Przydatny widżet
- Pozycja obowiązkowa dla fana historii
MINUSY:
- Brzydki wygląd
- Może okazać się za trudna dla laika w sprawach historii
- Nudzi po paru uruchomieniach
- Nieciekawa dla przeciętnego użytkownika
OCENA: 3/5
Aplikację można pobrać stąd, bądź za pomocą kodu QR, który znajduje się poniżej: