Ekrany-Samsung

PPI (Pixels Per Inch) to współczynnik mówiący o tym, ile pikseli znajduje się na jednym calu wyświetlacza. Łatwo zauważyć, że czym wyższa wartość, tym lepiej. Według raportów, Samsung wyprodukował ekran OLED z PPI wynoszącym 350.

Ekrany są bardzo ważną cechą smartfonów, a często potrafią być decydującym czynnikiem podczas kupna. Dlatego producenci prześcigają się w tworzeniu lepszych wyświetlaczy. Można to robić różnymi metodami – poprzez opracowywanie nowych technologii (LCD TFT, Super AMOLED HD itp.), silników graficznych programowo podbijających kolory (Sony BRAVIA), bądź też zwiększając rozdzielczość i tym samym współczynnik PPI. Okazuje się, że Samsung już stworzył ekran OLED, który w jednym calu zawiera aż 350 pikseli i jest wielce prawdopodobne, że takowy zostanie wykorzystany w którymś z przyszłych telefonów producenta z dalekiej Korei

Jeśli przyjmiemy, że owym nadchodzącym urządzeniem będzie Samsung Galaxy Note II, moglibyśmy się spodziewać nawet oszałamiającej rozdzielczości 1050 x 1680 (a więc takiej samej, którą ma mój 22″  monitor komputera!) na panelu o rozmiarze 5.6″! Bardziej wiarygodnie brzmi zastosowanie wyświetlacza 1280 x 720 mniejszego niż 3,2″. Jednak wtedy nasuwa się pytanie – czym mógłby być ten tajemniczy telefon? Wątpię w stworzenie czegoś naprawdę wyjątkowego, gdyż 2 miesiące temu nastąpiła premiera Galaxy S III, a bezsensowne byłoby wprowadzenie kolejnego killera w tak krótkim odstępie czasowym.

Inną sprawą jest też, że od suchych liczb ważniejsze są rzeczywiste doznania – a prawda jest taka, że oko przeciętnego człowieka nie dostrzega pojedynczych pikseli już na ekranie o PPI wynoszącym 300. Mimo wszystko, skoro wśród klientów znajdują się osoby, którym wysokie PPI poprawia samopoczucie bądź zapewnia argument w przechwałkach dotyczących wyższości ich modelu nad komórkami innych, Samsung wychodzi im z pomocną dłonią. A że pracuje nad takimi rozwiązaniami, widocznie jest na to popyt.

Jako ciekawostkę, dodam, że nie jest to jednak największe osiągnięte PPI w historii. Toshiba opracowała ekran o nieprawdopodobnym zagęszczeniu wynoszącym 498 PPI. Był to jednak tylko popis technologiczny i to rozwiązanie nigdy nie zawita na sklepowe półki. Warto też nadmienić, że wyświetlacz Toshiby jest zwykłym LCD, natomiast Samsung zajął się znacznie lepszym OLED-em.

Jeśli jesteś ciekaw, jakie PPI ma twój telefon – polecam skorzystanie z tej strony.

Via.

Be Sociable, Share!