Joga

Czy wśród Was znajdują się osoby zainteresowane tematyką jogi? Podejrzewam, że nie będzie to zbyt duża grupa. Zatem jeśli chcesz się zachować jak prawdziwy hipster, zapraszam Cię do mojej offowej recenzji bardzo niemainstreamowej aplikacji o nazwie All-in YOGA: 300 Poses & Yoga Classes!

Czym tak w ogóle jest joga? Podążając za Wikipedią możemy się dowiedzieć, że:

Joga – jeden z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej i zbiór dyscyplin duchowych. Uznaje prawo karmy i koła wcieleń, z których wyzwolenia dokonuje się przez odpowiedni trening ciała, przestrzeganie zasad etycznych, skupienie, medytację i ascezę. Joga zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, świadomością i duchem. Została zaadaptowana przez niektóre nurty hinduizmu, buddyzmu, dźinizmu, jest istotna również w praktykach tantrycznych i innych, w celu zniesienia uciążliwości, rozwoju duchowego, rozpoznania natury rzeczywistości.

Jeśli działacie na podobnych falach co ja, zapewne nie zrozumieliście niczego z powyższego tekstu. W wielkim skrócie (i odzierając całość z warstwy filozoficznej) za jogę uchodzi zbiór ćwiczeń fizycznych i umysłowych, które wykonuje się w celu poprawienia zdrowia, samopoczucia, oraz dla relaksu.

Mamy obecnie wakacje, więc czemu by nie spróbować zapoznać się z tajnikami tej prastarej sztuki wywodzącej się z Indii? Z pomocą tutaj przyjdzie nam aplikacja All-in YOGA: 300 Poses & Yoga Classes przeznaczona wyłącznie na urządzenia od Apple.

Tym razem mamy do czynienia z niezwykle rozbudowaną aplikacją – zawiera ona w swoim katalogu aż 300 póz, z których każda jest bardzo dokładnie przedstawiona. W jaki sposób? Mamy do dyspozycji mnóstwo multimediów: zdjęcia, filmy instruktażowe, poradniki audio, oraz modele 3D z widokiem przedstawiającym mięśnie dla każdej z nich. Podczas wykonywania ćwiczeń towarzyszy nam relaksująca muzyka (bądź też ta z naszego odtwarzacza). Brzmi imponująco? Owszem.

Jeśli chodzi o same ćwiczenia wchodzące w skład All-in YOGA, to zasługują one na pochwały – znajdziemy tutaj zarówno takie dla największych żółtodziobów (jak ja), jak i te bardziej zaawansowane (chociażby stanie na głowie) – w sumie dzielą się one na cztery poziomy trudności. Pod tym względem aplikacja jest rewelacyjna.

Joga  Joga

Oprócz tego mamy także ponad 30 ćwiczeń i 4 programy wchodzące w skład pranajamy – techniki opanowania oddechu. Są one wytłumaczone w taki sposób, że nikt nie powinien mieć z ich wykonaniem najmniejszego problemu. Oczywiście, nie wszystkim te przypadną one do gustu, lecz myślę, że warto chociaż spróbować – uprawianie pranajamy to dość specyficzne zajęcie. Warto jednak dodać, że ci bardziej doświadczeni jogini nie zalecają zabieranie się za nią przed opanowaniem pozycji ciała.

Aplikacja pozwala również na tworzenie własnych programów poprzez wybór odpowiednich ćwiczeń oraz długości ich trwania. Według mnie jest to duży plus – dzięki tej funkcji każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Plusem jest także to, że aplikacja powstała w oparciu o znany i ceniony portal Yoga.com. Tak więc mamy tutaj pewność, że wartość merytoryczna aplikacji jest bardzo wysoka i została ona stworzona przez specjalistów.

Niestety, największą wadą All-in YOGA jest nakłanianie klientów do wydawania gotówki. Sama aplikacja kosztuje dolara (0,79 €), a oprócz tego aby wykorzystać ją w pełni, należy dodatkowo zapłacić za subskrypcję, która, jak na nasze warunki, jest po prostu za droga (1 miesiąc – 1,59 €, rok – 9,99 €). Jednakże, jeśli dla kogoś, kto zajmuje się jogą na poważnie, będą to bardzo dobrze wydane pieniądze, gdyż nie ma lepszej aplikacji tego typu.

Co jednak z osobami, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z uprawianiem jogi? Im polecam zapoznać się z darmową wersją aplikacji: YOGA Free: 250 Poses & Yoga Classes. Jeśli się spodoba – zachęcam do nabycia płatnej wersji.

All-in YOGA: 300 Poses & Yoga Classes można pobrać stąd.

Be Sociable, Share!