Evernote Food to nowy produkt twórców znanego edytora tekstu. Tym razem aplikacja przeznaczona jest miłośnikom dobrego jedzenia.

Screen   Screen

Korzystacie z Instagrama? Ja owszem. Sporym zaskoczeniem dla mnie było, gdy zobaczyłem, jak wiele osób wstawia tylko i wyłącznie zdjęcia… swoich posiłków. Evernote Corporation (znane głównie z rewelacyjnego edytora tekstu) stworzyło niszową aplikację przeznaczona właśnie dla nich. Jak się sprawdza i z czym to się? Przekonam się o tym na własnej skórze (i żołądku).

Pierwsze wrażenie, które wywołała na mnie ta aplikacja było bardzo pozytywne – interfejs jest klasą samą w sobie – wszystko jest na swoim miejscu a sam wygląd jest bardzo miły dla oka. Chciałbym, aby wszystkie aplikacje były zaprojektowane tak dobrze, jak ta.

Jak jednak aplikacja sprawuje się pod względem funkcjonalności? Tutaj prostota wzięła górę nad funkcjonalnością. Możemy dodać potrawę do listy… i to wszystko. Brakuje przede wszystkim funkcji społecznościowych. Gdyby nie ich brak, Evernote Food mógłby sprzątnąć sporo użytkowników Instagramowi. Food przypomina raczej pamiętnik lub dziennik aniżeli portal społecznościowy. Warto wspomnieć, że program do działania wymaga konta Evernote – zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystkie potrawy lądują automatycznie do edytora tekstu spod znaku słonia.

Spróbujmy coś zjeść – jak wygląda dodawanie jedzenia do listy?

Dodając posiłek możemy zrobić mu zdjęcia. Moje testy wykazały, że możemy zrobić co najmniej 15 zdjęć jednemu posiłkowi, a ogranicza nas 60MB transferu, o ile korzystamy z darmowego konta. Wystarcza to na 220 zdjęć zapisanych w wysokiej jakości. Oprócz zdjęć możemy dodać opis fotografii, nazwę potrawy, miejsce spożycia (widoczne na mapie), tagi oraz notatkę.

Screen   Screen

 

Evernote Food ma dopiero parę dni, więc z pewnością po paru aktualizacjach jego funkcjonalność mocno się rozszerzy. Poza wspomnianymi przeze mnie wcześniej funkcjami społecznościowymi, brakuje mi systemu oceniania swoich potraw. Dodawanie wcześniej zrobionego zdjęcia potrawy jest drogą przez mękę, gdyż aplikacja nie pozwala nam przeszukiwać zdjęć folderami. Dla kogoś, kto przechowuje na swoim telefonie spore ilości obrazów, odnalezienie właściwej fotki zajmie sporo czasu.

Czy ta aplikacja ma sens? Dla mnie nie, gdyż moje kulinarne doświadczenia kończą się na umiejętności posłodzenia herbaty. Jednak dla kogoś, kto uwielbia smakować nowych potraw, będzie pozycją obowiązkową. W dzień po premierze Evernote Food został pobrany ponad sto tysięcy razy w Google Play, a to oznacza tylko jedno – ludzie potrzebowali takiego programu.

Przy okazji, nie musi on wcale służyć do zapisywania potraw – równie dobrze można w nim zapisywać np. spotkane przez siebie rzadkie samochody czy odwiedzone miejsca. Każdy będzie mógł go wykorzystać na swój własny, wyjątkowy sposób.

Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android oraz iOS.

 

Pobierz Evernote Food dla iOS

Pobierz Evernote Food dla Android

Be Sociable, Share!