Nokia Android

Dzisiaj w serwisie Antyweb pojawił się ciekawy artykuł dotyczący awaryjnego rozwiązania w chwili niepowodzenia przy współpracy Nokii z Microsoft. Jako wybór nowego systemu operacyjnego miała tutaj paść nazwa systemu Android. Dlaczego jednak nie padnie wybór na taki system?

Pierwszy powód wydaje się dosyć prozaiczny i oczywisty, choć nie dla każdego. W chwili wyboru systemu Windows Phone przez Nokie, Finowie określili strategię firmy, która z pewnością zakładała konkurowanie z innymi producentami nie na polu samego designu, hardware ale także w strefie systemów operacyjnych. Przejście na Androida oznaczałoby konkurowanie tylko na poziomie wyglądu i sprzętu – czym się różni Samsung Galaxy S III od swoich poprzedników? Wyglądem, sprzętem i aktualizacją systemu. W gruncie rzeczy dostajemy podobny produkt tylko inaczej „zapakowany”.

Kolejna sprawa dotyczy patentów – Nokia posiadała i nadal posiada w swoim portfolio wiele cennych patentów, które z jednej strony mogłyby wyróżniać smartfony Nokii spośród innych smartfonów z Androidem. Z drugiej jednak strony – fakt przejścia na stronę Google mógłby oznaczać wykorzystanie części patentów Nokii przez internetowego giganta.

Faktem jest, że Nokia dostała potężny zastrzyk gotówki od Microsoftu i nie wiadomo, jak potoczyłyby się jej losy w przypadku gdyby miała przyjąć Androida lub też w dalszym ciągu bazować na Symbianie – możliwe, że Nokii nie byłoby w tej chwili na mapie producentów mobile.

Osobiście wydaje mi się, że przed Nokią rysują się raczej bardziej perspektywiczne czasy niż jeszcze rok temu. Przed nami premiera Windows Phone 8, który z pewnością dużo namiesza w świecie mobilnych OS’ów. Szkoda tylko, że obecne smartfony Nokii z WP nie będą mogły zostać zaktualizowane do wersji WP8.

Co o tym myślicie i jakie jest Wasze zdanie na temat smartfonów Nokii z Androidem – byłby to najlepszy wybór?

Be Sociable, Share!