Android eats Apple

Zaczyna robić się ciekawa sytuacja w świecie mobilnych OS’ów. Choć na rynku nadal panują urządzenia Nokii (Symbian i Series 40 łącznie) to wydaje się, że ich królestwo szybko wyparuje. Android po swoich noworocznych wzrostach zdołał przegonić iOS od Apple. Czego możemy się spodziewać jeśli chodzi o mobilne systemy operacyjne i jak te statystyki przedstawiają się w Polsce?

Statystki, które przedstawia StatCounter mówią dosyć jasno – najpopularniejszym systemem operacyjnym na smartfony jest Android (udział 23,81% rynku w maju tego roku). Zaraz za nim jest iOS od Apple, który ma 22,95% rynku. System od Apple trochę opada z sił w przeciwności do Androida, który po wysokich wzrostach na początku roku stabilizuje swoją pozycję. Ciekaw jestem jak tak sytuacja się rozwinie i czy aby na pewno iOS nie dotknęła zbliżająca się fala odwrotu klientów – znudzenie danym produktem, brak nowych modeli smartfonów na rynku?

Mobile OS Worldwide

Największy całościowy udział w rynku jeśli weźmiemy pod uwagę producentów telefonów  przypada Nokii. W przypadku gdybyśmy zliczyli ilość smartfonów działających pod systemem Symbian (20,25%) oraz Series 40 (11,84%) wychodzi nam prawie 1/3 rynku. Nie należy się jednak spodziewać wzrostów tej grupy systemów operacyjnych – jak powszechnie wiadomo Nokia traci udział w rynku zwłaszcza na rzecz Windows Phone i Series 40 kosztem Symbian OS.

Windows Phone przyszłością?

W statystykach rzadko pojawia się system od Microsoftu. Prawdopodobnie nie został on jeszcze uwzględniony przez wiele państw. Wyjątkiem mogą być tutaj ciekawe dane z Finlandii, które uwzględniają WP OS. Poniższy wykres pokazuje duży wzrost systemu od Microsoftu – 9,18% w czerwcu tego roku. Jak można się spodziewać rynek ten jest specyficzny a Nokia specyficznie traktowana przez obywateli. Oczywiście należy mieć także na względzie, że jest to stosunkowo mały rynek który nie oddaje rzeczywistej sytuacji na rynku mobilnym.

Mobile OS Finland 2012

iOS dołuje a Androidowi przybywa?

Żeby porównać sytuację tych dwóch systemów operacyjnych należy się przyjrzeć bardziej rozwiniętej gospodarce, którą reprezentują chociażby Niemcy. W ciągu roku iOS na tym rynku stracił ponad 14% udziałów w przeciwieństwie do Androida, który w tym czasie urósł o ponad 15%. Czy powoli zbliża się koniec panowania iOS?

Mobile OS Germany

Na sam koniec – gospodarka amerykańska. Jakże specyficzna i zazwyczaj wyznaczająca trendy rynkowe wydaje się nie sprawdzać w kwestiach mobile. System operacyjny od Apple panuje niepodzielnie zbliżając się do granicy 50% (48,82%) . Co jednak najważniejsze system ten stale notuje wzrosty. Największym przegranym tej batali na rynku amerykańskim jest BlackBerry OS, który zanurkował z pozycji 23,45% do 4,02% udziału w rynku. Android także ma się dobrze – ponad 40% rynku (40,44%) i utrzymuje swoją pozycję.

Mobile OS USA 2012

Nie wydaje się by Europa podążała tropem amerykańskiego rynku, gdzie Apple notuje cały czas wzrosty. Osobiście zastanawiam się nad pozycją tej firmy w przyszłości bo choć firma ta z powodzeniem powinna wyznaczać trendy przez kolejne lata to na ryku europejskim szczyt chyba ma już za sobą a nie przed sobą – czy podzielacie to zdanie?

Ciekawe? Podziel się!