Jak wiadomo nie od dziś Japończycy słyną ze swej kreatywności często niezrozumiałej dla reszty świata. Kolejnym na pozór wydawało by się zwariowanym pomysłem jest umieszczenie licznika Geigera pozwalającego nam zmierzyć obecny stan promieniowania wokół nas który zaimplementowany został w zaprezentowanym przez Sharpa smartfonie Pantone 5.

Telefon na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym z tłumu, ot po prostu dostępny w wielu wairantach kolorystycznych smartfon z Androidem Ice Cream Sandwich na pokładzie wyposażony dodatkowo w 4-megapikselowy aparat czy  3,7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 854 na 480 pikseli. Wszystko to jest jednak w urządzeniu najmniej interesujące, główną atrakcją przygotowaną przez Sharpa jest sensor mierzący promieniowanie dookoła nas. Przy okazji nie mogło obejść się bez specjalnego oprogramowania umożliwiającego poinformowanie znajomych z Facebooka jak silnie promieniuje miejsce w którym obecnie się znajduję.

O tyle o ile spamowanie znajomym jak mocno promieniuje moje mieszkanie wydaje się absurdalne, o tyle sama funkcja w telefonie po głębszej analizie nie wydaje się być aż tak absurdalna. Biorąc pod uwagę wcześniejsze oraz te niedawne wydarzenia mające miejsce w Japonii śmiem twierdzić, że takie rozwiązanie może się niebawem przyjąć nie tylko w tym jednym modelu. Mimo to sama wizja konieczności użycia takiego sprzętu przyprawia mnie o dreszcze.

Smartfon zapewne nigdy nie trafi na nasz rynek lecz jest on na tyle ciekawy, że warto o nim napisać. Via

Be Sociable, Share!