Otwartość oraz dostępność Androida jest jedną z jego zarówno pozytywnych cech jak i wad. Trudno stwierdzić jednoznacznie czy dzisiejsza informacja jest tą bardziej dobrą niż złą i na odwrót. Mimo wszystko warto napisać o tym, że Google postanowiło nie zmieniać obecnego od wielu lat stanu rzeczy oraz pozostawić swój system otwartym na kolejne 5 lat.

Zapewnienia giganta z Mountain View na pewno nie są bezpodstawne oraz wyssane z palca. Jak informuje nas The Wall Street Journal, system Android będzie dostępny bez ograniczeń dla każdego producenta sprzętu elektronicznego przez kolejne 5 lat. To z pewnością świetna informacja dla wszystkich producentów urządzeń które będą opierały się o system z logiem zielonego robocika.

Mimo wszystko wypowiedzenie takiej deklaracji akurat w tym momencie było wymuszone przez wiele urzędów, głównie monopolowych, w związku z wykupieniem Motoroli przez Google co zapobiegło by faworyzacji słuchawek Motoroli pod względem dostępności aplikacji czy aktualizacji specjalnie dla systemu zainstalowanego na smartfonach oraz tabletach dopiero co przejętej Motoroli . Co ciekawe to głównie urząd Chiński postanowił postawić swoje warunki w tej sprawie wymagając od giganta stosownej deklaracji która spowodowała sporo szumu w internecie. Google oficjalnie podało, że spełni te warunki. W końcu są one kwintesencją oraz jednymi z podstawowych założeń systemu Android.

Niestety, nikt nie będzie w stanie wymusić na Google zakazu darmowego udostępniania niezwykle popularnych usług takich jak poczta czy mapy za które Google i tak już od dłuższego czasu każe sobie słono płacić. Na szczęście takie opłaty, przynajmniej na dzień obecny, będą mogły zostać narzucone jedynie producentom smartfonów. Kto wie, może taka sytuacja spowodowała by wysyp autorskich usług? Wyobrażacie sobie skrzynkę mailową od Samsunga? W końcu skoro Apple i Google może rozdawać konta mailowe użytkownikom za darmo to czemu nie mogli by zrobić tego inni producenci?

Via

 

 

Be Sociable, Share!