W chwili obecnej standardem jeśli chodzi o nagrywanie stała się rozdzielczość HD, co jeśli niebawem na rynku pojawią się telefony będące w stanie nagrywać filmy w 60 klatkach na sekundę w rozdzielczości 4 razy większej od HD? Wydawać się może że jest to jedynie dobry, futurystyczny pomysł. Nic bardziej mylnego, dzięki firmie Omnivision już niebawem będziemy mogli ujrzeć pierwsze słuchawki nagrywające w rozdzielczości 4K.

Ta niezwykła informacja tyczy się  sensorów nowej generacji zapowiedzianych oraz opracowanych przez firmę Omnivision której celem jest stworzenie oraz zapewnienie w przyszłości standardów takich jak nagrywanie w rozdzielczości 4-tysięcy pikseli którego to możliwość wyświetlania już jakiś czas temu została udostępniona użytkownikom youtube’a.

Bynajmniej cały projekt nie ma związku z Nokią oraz jej niezwykłą słuchawką tworzącą zdjęcia w rozdzielczości 41-megapikseli. Z pewnością jednak wyszło by z tego genialne połączenie. Niestety, jest to nie możliwe z bardzo błahego powodu, dwa zaprezentowane sensory odpowiedzialne są również za funkcję aparatu który w największej rozdzielczości dostępny będzie jedynie w opcji 16-megapikseli. Mimo to opcja przechwytywania obrazu w rozdzielczości 4608 na 3456 pikseli, tak zwane Quad Full High Definition (QFHD, 4K) z prędkością 30 klatek na sekundę lub rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli w oszałamiającej prędkości 60 klatek na sekundę jest chyba bardziej kusząca dla mnie niż 41-megapikseli.

Rozpowszechnienie telefonów z technologią umożliwiającą nagrywanie w takiej rozdzielczości to jedynie kwestia niedługiego czasu dzięki któremu tuż po premierze pierwszych urządzeń wykorzystujących takie możliwości coś ruszy się w sprawie wyświetlaczy czy standardu obsługi oraz kręcenia pełnometrażowych filmów.

Be Sociable, Share!