Niedawno pisaliśmy o Tizenie, teraz zaś piszemy o CloudOS, chińskim mobilnym systemie operacyjnym bazującym na internetowych rozwiązaniach „chmury”o którym wspominano już jakiś czas temu.

Azjaci mają słabość do tworzenia własnych systemów, jednym wychodzi to lepiej, innym zaś gorzej. Większość sprowadza się jednak tak naprawdę na modyfikacji systemu Android na kształt nakładki na interfejs oraz dodaniu, usunięciu lub podmienieniu kilku funkcji czy aplikacji. Słabo rozpoznawalna firma Baidu znana na świecie głównie z przeglądarek internetowych pracuje nad zuopełnie nowym systemem operacyjnym przeznaczonych do smartfonów oraz urządzeń mobilnych. Dokładna nazwa nie jest jeszcze znana, prócz wersji CloudOS proponowana jest również nazwa BaiduOS. W sieci pojawiają się również mieszane informacje, jedne twierdzą że CloudOS/BaiduOS będzie zupełnie nowym systemem, inne zaś twierdzą że będzie to system bazujący na Androidzie. 

Sam system ma skupiać się zaś na regułach znanych z Tizena czyli aplikacjach oraz rozwiązaniach bazujących na internetowej chmurze oraz aplikacjach pisanych w języku HTML5. Całość ma szanse stać się bardzo popularnym systemem za sprawą producenta który w Chinach jest numerem 1 wśród wyszukiwarek internetowych pokonując tym samym Google które zaczynało niemal identycznie jak Baidu. 

Na samy początku jednak system prawdopodobnie powalczy o przetrwanie jedynie z Tizenem, na walkę zaś z konkurentami pokroju iOS, Androida czy Windows Phone’a przyjdzie jeszcze trochę poczekać.  Co ciekawe pierwsze telefony z systemem od Baidu zostały już uruchomione, niedawno wyciekły nawet zdjęcia przedstawiające smartfony które wyraźnie inspirowane były dizajnem Nokii N9.

Be Sociable, Share!