Nokia Windows 8 Tablet

Nokia Tablet

Branża technologiczna zastanawia się od dłuższego czasu czy Nokia wejdzie w rynek tabletów i czy nie będzie to znów spóźniony krok w pogoni za konkurencją. Wielu zadaje pytanie podczas gdy powinni się bardziej skupić na tym: nie czy Nokia wypuści swojego tableta ale kiedy to zrobi?

Tablet Nokia z Windows 8

Z racji na to jakie powiązanie mają ze sobą firmy Nokia i Microsoft należy się raczej spodziewać, że tablet Nokii wyposażony będzie w system operacyjny Windows 8. Ten wybór wydaje się niemal pewniakiem, jednak nic nie można przewidzieć – możliwe, że w pakcie współpracy pomiędzy tymi dwoma producentami zawarto klauzule, że współpraca dotyczy tylko smartfonów. W takim przypadku Nokia mogłaby zaryzykować innym systemem: chociażby Androidem, który słabo bo słabo przebija się powoli przez ten (nadal bardzo rozwojowy) rynek.

Oczywiście w naszych marzeniach pozostać raczej może 16 rdzeniowy procesor czy też wyświetlacz 3D oraz telepatyczne sterowanie – zabawnie brzmi? Może w tej chwili wydaje się to być zabawną opowiastką ale nowoczesne technologie nabrały takiego tempa, jakiego nigdy jeszcze nie miały. Tak więc to co dzisiaj jest tylko snem inżynierów, jutro staje się faktem.

Nokia tablet design

Na sam początek Nokia powinna zadbać o to by jej tablet był konkurencyjny na rynku – to wydaje się być jednak największym problemem tej firmy w ostatnich latach. Wprowadzają na rynek produkty, które w chwili wejścia na rynek nie są w stanie konkurować z innymi producentami. Konkurencyjność powinien zapewnić procesor dwurdzeniowy Qualcomm MSM8960 Pro Snapdragon S4 o taktowaniu 1.5GHz do tego dołóżmy wyświetlacz 10.1 cala Super IPS + LCD 1920×1200 pikseli Full HD z technologią Corning Gorilla Glass 2 oraz ClearBlack, żeby lepiej oglądało się treści w pełnym słońcu.

Ponadto producent powinien zapewnić odpowiednią ilość miejsca na dysku do przetrzymywania swoich plików – tutaj możemy zastosować pamięć 32 lub 64GB choć nie ukrywam, że krokiem do przodu byłaby też pamięć 128GB + pełna integracja z chmurą poprzez SkyDrive. Niewątpliwie ważnym elementem będzie bateria – 7700mAh powinna zapewnić aż 12 godzin pracy na tablecie – podobnie jak iPad.

Nokia tablet

Na sam koniec funkcjonalne – konieczne dodatki, a wśród nich: WiFi (802.11 a/b/g/n), Bluetooth 4.0, 4G LTE, MicroUSB, przednia kamera do video-rozmów 2Mpix, tylni aparat 8 Mpix z możliwością nagrywania w jakości Full HD (1280p) i szybkością 30 klatek na sekundę, akcelerometr, GPS, cyfrowy kompas, Office.

I na sam koniec pozostawiłem kwestię niesłychanie ważną – cena! To ona decyduje w wielu przypadkach czy dany produkt jest dla nas atrakcyjny czy też nie. Maksymalny pułap cenowy nie powinien być wyższy niż 2500zł (po wszystkich opłatach). Wersja 32GB WiFi + 4GB nie powinna kosztować więcej niż 2200zł.

Tablet Nokii w takim wydaniu, o takich parametrach i takim wyglądzie byłby z pewnością atrakcyjnym kąskiem. Za takim produktem przemawiałoby wiele – od świetnego designu rodem z Nokii N9 po specyfikacje, na cenie kończąc.

Jeśli już znacie specyfikacje, wiecie jak mógłby wyglądać taki tablet od firmy Nokia, odpowiedzcie na pytanie czy chcielibyście kupić taki tablet Nokii? Mam nadzieję, że wyniknie z tego ciekawa rozmowa.

Pozdrawiam,

Przemysław Musiał

Via

Be Sociable, Share!