Nokia 808 PureView

Nokia 808 PureView to jedna z większych zagadek przygotowana przez tego producenta w ostatnich latach. Mieliśmy już pierwsze telefony dotykowe – Nokia 5800 XpressMusic, pierwsze smartfony na innych platformach niż Symbian – Nokia N9 (MeeGo), Nokia Lumia 800 (Windows Phone). Jednak jeszcze nigdy Nokia nie miała zaprezentować czegoś tak ponad czasowego – chodzi oczywiście o aparat foto – 41Mpix. Czy okaże się porażką, ciekawostką technologiczną czy też sukcesem? Na te pytania postaram się teraz odpowiedzieć.

Tak, jak mogliście przeczytać we wstępie – w mojej ocenie Nokia nie przygotowała w ostatnich latach nic tak ponadczasowego, jak to ma się w przypadku smartfona Nokia 808 PureView. Żaden z nowoczesnych smartfonów nie ma aż tak dużego przebicia w technologii foto, jak 808. To właśnie wielki atut, który często bywa krytykowany i nazywany idealnym zagraniem marketingowym. Po pierwsze 41Mpix nie wydają się być „martwymi pikselami”, co udowodniono w wielu przykładowych zdjęciach (zobacz: Nowe zdjęcia wykonane Nokią 808) i ekspertyzach. Ponadto jeśli ktoś nie potrafi robić zdjęć to nawet najlepszy aparat Canona czy innej znanej fotograficznej marki w tym nie pomoże, a co dopiero telefon komórkowy.

Jeśli chodzi o design Nokia 808 PureView nie wyróżnia się raczej niczym szczególnym. Smartfona jeszcze w rękach nie miałem i obawiam się tylko słabej jakości plastiku, który zwłaszcza na zdjęciach nie prezentuje się ciekawie. Możliwe, że to tylko moje wyobrażenie o tym telefonie. Ponadto wydaje mi się, że nie ma się do czego przyczepić i przyznać trzeba, że model ten nie zachwyca swoim wyglądem chociażby tak, jak Nokia N9 z systemem MeeGo.

Nokia 808 PureView design

A skoro już mowa o systemie operacyjnym, to tutaj także pojawia się wiele znaków zapytania. PureView będzie pracować pod kontrolą systemu Symbian w wersji Belle. W chwili obecnej system ten jest obecny w wielu starszych smartfonach Nokii, a w wersji Belle także w fotograficznej Nokii N8. Symbian to jeden z powodów kłopotów Nokii w ostatnich latach – system ten niezbyt dobrze został odebrany przez klientów, którzy często narzekali na brak intuicyjności i toporność w działaniu. Od pierwszego dotykowego Symbiana – S60v5 do najnowszej wersji Belle, bardzo wiele się zmieniło. Belle bardziej przypomina już Androida, choć jeśli weźmiemy pod uwagę płynność działania to nadal zostaje wiele do nadrobienia choćby do Windows Phone czy też MeeGo.

I na sam koniec warto zadać pytanie: czy Nokia 808 PureView okaże się:

a)      Porażką

b)      Technologiczną nowinką

c)       Sukcesem

Osobiście uważam, że Nokia 808 PureView nie będzie wielkim sukcesem Nokii, zresztą chyba sam producent nie podchodzi tak do tego produktu. Sam „mega-aparat” to trochę mało by zwojować rynek w tym momencie. Model  ten nie powinien okazać się też porażką – z uwagą śledzę nowinki dotyczące tego modelu i już grzeje się aż w końcu będę mógł go przetestować. Tak więc z trzech propozycji wybieram odpowiedź B z możliwością skłonienia się do początku odpowiedzi C – kto wie może Nokia 808 PureView z technologicznej nowinki przeistoczy się w świetnie sprzedający się smartfon?

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? – nie zapomnijcie się tym podzielić – ja już to zrobiłem 🙂

 

Pozdrawiam,

Przemysław Musiał

Be Sociable, Share!