Cononical, twórca jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu operacyjnego Linux nie od dziś pracuje nad możliwościami które przyniosły by pingwinkowi szersze znaczenie w świecie. Jednym z takich rozwiązań jest Ubuntu dla Androida o których plotkuje się już od jakiegoś czasu.

Cononical oficjalnie jakiś czas temu pracowało nad mobilną wersją systemu Ubutnu, projekt ten został jednak porzucony w 2009 roku na rzecz większego skupienia się przy rewolucji komputerowej wersji systemu która wyszła Linuxsowi bardzo na plus. Sam desktopowy system Cononical od dłuższego czasu stara się zmienić swój wizerunek. Użytkownicy najnowszej wersji pomarańczowego pingwinka zapewne przyzwyczaili się już do bardzo tabletowego rozwiązania interfejsu  który idzie w ogromnym kierunku „umobilnienia” systemu. Dokładnie z takiego samego założenia wychodzi również Microsoft ze swoim Windowsem 8.

Możliwe jest jednak że Cononical powróciło do swoich wcześniejszych pomysłów tworząc zupełnie nowy projekt o bardzo podobnych założeniach. Podstawą takiej informacji jest fakt utworzenia ofert pracy dla grupy której zadaniem było by  przygotowanie partnerów branżowych Cononical do uruchomienia Ubuntu na smartfonach. Co kolwiek ma na myśli twórca Ubuntu oferta wydaje się być skierowana do projektantów nowego mobilnego Pingwinka.

Mobilne Ubuntu może mieć jednak nikłe szanse z tak silną konkurencją ze strony Androida oraz iOS. Pozostaje jedynie czekać co zaprezentowane zostanie miejmy nadzieję już niebawem. Osobiście mam również nadzieję że Ubuntu nie podzieli losu znanego i bardzo cenionego przeze mnie MeeGo.

Via

Be Sociable, Share!