Pomimo dopiero rozpoczynającej się fali urządzeń wykorzystujących karty MicroSIM których istnienie zapoczątkował Apple zaledwie 2 lata temu to dla producenta z logiem nadgryzionego jabłka MicroSIM są nadal zbyt wielkimi, zabierającymi niepotrzebnie miejsce w urządzeniu kartami.

Giesecke & Devrient, Niemiecka firma, która wynalazła karty SIM,wpadła na pomysł pomniejszenia jeszcze bardziej  kart MicroSIM kojarzonej głównie z iPhonem dzięki czemu producenci urządzeń będą mogli jeszcze bardziej zaoszczędzić cenne miejsce wewnątrz swoich urządzeń.

Wielkość poszczególnych kart SIM

NanoSIM, czyli pomniejszona aż o 1/3 karta MicroSIM nie odpowiada jednak wielu producentom sprzętu, jednymi z takich firm jest między innymi Apple i Nokia które zaproponowały własną wersję NanoSIM która ich zdaniem, powinna stać się standardem na rynku. Minusem takiego rozwiązania stała by się niestety konieczność licencjonowania patentu innym firmom.

Według Nokii, projekt firmy Apple korzystający z tacki do przechowywania karty identycznie jak ma to już miejsce w iPhoneach i iPadach jest ogromnym minusem. Nokia twierdzi przy tym, że ich pomysł posiada dodatkowo większą ilość bardzo istotnych zalet technicznych. Motorola i RIM zdają się być zgodni z Nokią w tej sprawie. Apple ma jednak w zanadrzu asy w rękawie, jednym z nich jest poparcie pomysłu Apple’a przez większość  Europejskich Instytutów Norm Telekomunikacyjnych, ponadto Apple zarejestrowało niedawno sześć różnych europejskich firm pozwalającym mu zdobyć większość głosów w w Europejskim Instytucie Standaryzacji i Telekomunikacji, instytucji regulującej rozwiązania takie jak karty SIM wykorzystywane w urządzeniach mobilnych.

Pewne jest, że w niedługim czasie może wyniknąć z tego niewielka wojna pomiędzy największymi producentami sprzętu mobilnego. Pytanie czy te kilka milimetrów robi tak ogromną różnicę przy projektowaniu urządzenia? Osobiście skupił bym się nad stworzeniem czegoś zupełnie nowego niżeli pomniejszaniu plastiku dookoła właściwej karty.

Via

 

Be Sociable, Share!