Zapowiedziany niedawno smartfon Sony Xperia Sola prezentował zupełnie nową funkcję sterowania ekranem bez konieczności dotykania palcem tafli wyświetlacza. To nietypowe rozwiązanie pozwoli na wygodniejsze sterowanie takimi funkcjami jak przeglądarka internetowa. Jak działa nowa technologia? Przekonajcie się sami czytając dalszą część wpisu. 

Sony stara się wyjaśnić na swoim blogu działanie „pływającego dotyku” i przyznam, że wychodzi im to całkiem zgrabnie.

W skrócie, funkcja floating touch pozwala użytkownikom kontrolować swoje urządzenie poprzez trzymania palca nad wyświetlaczem bez konieczności jego dotykania. Funkcja działa podobnie jak kursor na ekranie komputerów. Po najechaniu palcem nad wyświetloną na ekranie treść zostaje ona podświetlona, a następnie dotykając wyświetlacza palcem, możemy dokonać wyboru. Wszystko niemal identyczne jak działanie myszki. Daje to użytkownikom lepszą kontrolę nad aplikacją oraz uniemożliwia przypadkowe uruchomienie niewłaściwego przycisku lub linku.

Pytanie, jak dokładnie urządzenie jest w stanie tego dokonać?  Wyjaśnienie może być nieco mylące, ale dajmy mu szansę. Aktualne smartfony wykorzystują dotykowe ekrany wykorzystujące jeden z dwóch typów czujników wykrywających multi-dotyk oraz czujniki nie wykrywające multi-dotyku.

Xperia Solo korzysta z obu czujników jednocześnie dzięki czemu dotykając ekran czujnik automatycznie wychwyci multi-dotyk a oddalając palec od ekranu, czujnik przełącz się w stan nie wykrywający multi-dotyku. Wszystko to działa za sprawą funkcji ekranu niewykrywającego multi-dotyku który jest w stanie wykryć palca użytkownika znajdującego się do 20 mm nad ekranem.

Mam nadzieję że wszystko zostało odpowiednio wyjaśnione, nikt w naszej redakcji nie jest inżynierem i nieznane są nam dokładne dane na temat działania funkcji. Ważne jest, że funkcja działa, pytanie tylko na ile użytkownik będzie w stanie ją wykorzystać, osobiście często korzystać z przeglądarki internetowej w pociągu czy autobusie w którym rzuca na wszystkie strony przez co zdarza mi się kliknąć w niechciany link, technologia „pływającego dotyku” może jeszcze bardziej utrudnić sterowanie w takich sytacjach, odpowiednia wymagana odległość palca od wyświetlacza może spowodować częste zerwanie „połączenia” z ekranem.

Dajcie znać w komentarzach jak podoba się wam nowa funkcja od Sony i czy chcielibyście ją widzieć w swoim urządzeniu

Be Sociable, Share!