Główną nowością w nowym iPadzie jest moduł LTE pozwalający osiągnąć naprawdę szybki transfer danych nawet do 100M/s. Niestety, standard  LTE dostępny jest w różnych częstotliwościach w rożnych krajach powodując tym samym problemy związane z kompatybilnością sprzętu a dostępnym sygnałem w miejscu w którym obecnie znajduje się urządzeniem.

Całe zamieszanie spowodowane jest 8 różnymi częstotliwości nadawanymi w różnych krajach. Sygnały te są często obsługiwane jednocześnie przez jedno urządzenie, niestety, żadne dotychczas wyprodukowane urządzenie nie jest w stanie obsłużyć ich wszystkich.

Głównym powodem niejednolitego standardu nadawania sygnału są głównie przepisy oraz regulacje prawne. Częstotliwość która w Polsce służyć morze jako sygnał LTE, w innym zaś miejscu na świecie wykorzystana być może do celów wojskowych. Producenci zmuszeni są więc do implementacji urządzenia odbierającego jedynie takie standardy które mogły by nie przyjąć certyfikatów w wielu instytucjach koniecznych do dopuszczenia sprzedaży urządzenia na rynku.

Wyobraźcie sobie, jak urządzenie odbierające sygnały wojskowe czy policyjne dostępne w pobliskim sklepie może zostać wykorzystane przez terrorystów.

Niedawna prezentacja iPada przedstawiała urządzenie oferujące globalny zasięg 3G oraz LTE oferowanego jedynie przez lokalnych usługodawców. Apple nie wspomina o dostępności LTE w innych krajach niż Stany Zjednoczone. Nie mówi również o konieczności liczenia się z faktem, że podróżując z nowym iPadem nie będziemy mogli korzystać z LTE pomimo, że sygnał dostępny jest w danym kraju.

Niedoinformowani przyszli użytkownicy iPada mogą być w szoku kupując urządzenie które tak naprawdę nie będzie w stanie obsłużyć tego, co jest tak promowane w nowym iPadzie. Moim zdaniem do codziennego korzystania z internetu na urządzeniach mobilnych zbędne są takie funkcje jak LTE. Nie spotkałem się jeszcze z osobą która pobiera aplikacje, filmy czy gry warzące kilka GB przez sieć komórkowa a do tego tak naprawdę potrzebny jest tak szybki internet.

Be Sociable, Share!