Informacji mówiących o tym, jak firma z logiem nadgryzionego jabłka jest droga słyszeliśmy już mnóstwo. Słyszeliśmy już o tym że Apple posiada więcej pieniędzy niż całe Stany Zjednoczone. W związku z kolejnym, wtorkowym rekordem spółki Apple na giełdzie wynoszącym ponad pół biliona dolarów CNN przygotowało bardzo interesującą raport.

Analitycy CNN postanowili opublikować raport mówiący o tym, że Apple jest warty więcej niż Polska. To naprawdę kontrowersyjna informacja dla pana Kowalskiego. Nie ma się jednak czego obawiać. Apple z pewnością nie kupi Polski. Lecz gdyby się jednak nad tym dłużej zastanowić, to z pewnością wyszło by to Polsce na dobre.

Na pocieszenie dodam, że Apple jest warty więcej niż Szwecja, Belgia, Tajwan czy Arabia Saudyjska.

Cena Apple na giełdzie od początku tego roku wzrosła o 30%. To naprawdę sporo biorąc pod uwagę to że dziś rozpoczął się dopiero 1 dzień 3 z 12 miesięcy roku. Po wtorkowej sesji na giełdzie wartość akcji Apple wynosiła 532,35 mld dolarów. W przeciągu dnia wartość ta podskoczyła do 539 mld dol.

Warto się więc zastanowić, czy nie opłaci się zainwestować w nadgryzione jabłko i wykupić kilka akcji Apple bo może, ale nie koniecznie musi okazać się, że będzie to świetny krok. Niestety, przykładem naprawdę wielu ogromnych firm takich jak Nokia czy RIM należy wziąć pod uwagę że rynek potrafi być bardzo kapryśny i uwzględnić ponoszone ryzyko utraty wartości akcji.

PS. CNN Money informuje o wartości Apple wyższej niż obecne PKB Polski biorąc pod uwagę dane dotyczące roku 2010. Gdyby wziąć przy tym dane za rok 2011 okazało by się, że PKB Polski w zeszłym roku przekroczyło pół biliona dolarów a co za tym idzie, Apple nie było by w stanie „kupić” Polski bez pożyczki. Warto wziąć również pod uwagę, że PKB ukazane przez CNN zostało wyrażone w dolarach korzystając z przelicznika walutowego oraz obecnego kursu walutowego. Gdyby złotówka stała wyżej w notowaniach giełdowych, PKB Polski według CNN Money byłoby wyższe.

Via 

Be Sociable, Share!