Nokia-Lumia-800-vs-Nokia-N9-vs-Nokia-N9-vs-Nokia-500

W niecodziennych warunkach – przy minus 12 stopniach Celsjusza przyszło mi testować najnowsze zabawki od Nokii – modele Nokia Lumia 800, Nokia N9, Nokia N8 oraz Nokia 500. Co do ostatniego miejsca w tym zestawieniu wątpliwości mieć raczej nie można i każdy specjalista po usłyszeniu tych modeli w ciemno jest w stanie powiedzieć, który nagrywa najsłabiej. Natomiast o miejsca na podium walka jest zażarta – jaki smartfon okaże się najlepszy i komu przypadnie srebro – zobaczcie sami!

Wszystkie cztery nagrania powstały w krótkim odstępie czasu w jednym z parków w Poznaniu. Tak więc warunki dla każdego ze smartfonów były bardzo zbliżone. Na dworze panowała niezbyt przyjazna aura (-120C), co dało się odczuć zwłaszcza w przypadku przemarzniętych rąk (od red. – do teraz czuje ból gdy stukam w klawiaturę komputera:).

Przejdźmy zatem do setna. W starcie wzięły udział 4 smartfony:

Nokia Lumia 800

Wyposażona w aparat 8Mpix i optykę Carl Zeiss nagrywający filmy w jakości HD (720p) oraz posiadający podwójną lampę LED, która nie została wykorzystana w teście.

Nokia N9

Bliźniaczy model w stosunku do Lumii 800 – posiada taką samą specyfikację jeśli chodzi o funkcje foto-video.

Nokia N8

Nazywany przez ekspertów fotoaparatem. 12 Mpix, optyka Carl Zeiss oraz błyskowa lampa Xenonowa (nie użyta w teście). Taka mocna specyfikacja techniczna daje temu modelowi przewagę nad swoimi poprzednikami.

Nokia 500

Najsłabsze ogniwo w całej stawce – aparat 5 Mpix nie robi dobrej jakości nagrań video, dodatkowo słabo wypada w przypadku robienia zdjęć. Niewątpliwym plusem jest bardzo czuły mikrofon – zauważcie to na video.

Podsumowanie

Moim skromnym zdaniem najlepszym fotosmartfonem w tym zestawieniu jest Nokia N8 – nagrywa najbardziej dokładnie, płynnie i bez żadnych zahaczeń. Dodatkowym plusem jest świetna lampa, która jednak nie została wykorzystana w teście.

Drugie miejsce należy się Nokii N9. W sumie powinienem ją sklasyfikować na tym samym miejscu co Lumie 800. Nie wiem dlaczego ale w moim uznaniu N9 nagrała lepszej jakości filmik – możecie się z tym jednak nie zgodzić.

Ostatnie miejsce – Nokia 500. Nie ma co wymagać od tego smartfona dobrej jakości nagrań video. Kolejny minus to brak lampy doświetlającej, co objawiać się będzie słabymi zdjęciami. Plusem natomiast jest bardzo czuły mikrofon – chyba zauważyliście różnice pomiędzy tymi modelami?

Jaki Waszym zdaniem smartfon kręci najlepsze video? Czy uważacie, że Nokia N8 jest niepodważalnie najlepszym fotosmartem na rynku czy też to tylko mit, który upadł wraz z nadejściem… ?

Be Sociable, Share!