Nokia Lumia 800 WP

Nokia Lumia 800

Od czwartego marca pełną parą rusza sprzedaż smartfonów Nokia Lumia 800 oraz Nokia Lumia 710 w Polsce. Zastanawiam się, czym mogła zaczarować Kowalskiego seria Lumia i czy te modele podbiją polski rynek mobilny? Zapraszam na przedpremierowe podsumowanie Nokii Lumia.

Nokia rozpoczęła swoją kampanię marketingową dosyć mocnym akcentem – w internecie można na każdym kroku spotkać ich reklamy, mocno zaangażowano także inne kanały promocji w sieci – seria tutoriali na YouTube, konkursy na Facebooku. Widać, że producentowi mocno zależy na wypromowaniu marki Nokia Lumia, bo niekoniecznie musimy tutaj mówić o dwóch pierwszych smartfonach (800, 710).

Moim zdaniem jest to dobry krok Nokii by podjąć na nowo rywalizację na rynku smartfonów. Martwić mogą jedynie ceny – Nokia Lumia 800 kosztuje niecałe 2250zł. Myli się pewnie także ten, co myśli, że u operatora model ten będzie rozdawany za 1zł. Czy operatorzy pójdą na podobny układ by do Nokii z Windows Phone dodawać inne wartościowe gadżety (np. Xbox – przykład z UK)? – czas to pokaże, choć osobiście w to wątpię.

Co do systemu operacyjnego Windows Phone nie mam zastrzeżeń, choć należy przyznać, że dla 99% przyszłych użytkowników będzie to całkowita nowość, do której będą musieli się przyzwyczaić. Pracowaliście wcześniej na Symbianie, Androidzie, MeeGo – czas na coś zupełnie innego. Czy ten system jest lepszy od innych – z pewnością bardziej płynny od Symbiana i Androida, natomiast zbliżony parametrami do MeeGo.

Czego brakuje mi w nowych smartfonach Nokia Lumia z Windows Phone?

Przede wszystkim niższej ceny, a poza tym… przydałby się nieco lepszy aparat w przypadku Lumii 800, tak by model ten był rzeczywiście highendowy. Oczywiście brakuje także dostępu do większej ilości aplikacji. Marketplace rozwija się bardzo dynamicznie jednak na tą chwile brakuje w nim topowych pozycji z innych „marketów” oraz brakuje większej ilości darmowych aplikacji.

Na sam koniec warto się zapytać – czy Nokia Lumia 800 / 710 jest warta zakupu? Z pewnością jestem przekonany co do Nokii Lumii 800 – choćby za stylowe wykończenie, płynne działanie systemu i pełną integracje z Windowsem. Co do Lumii 710 mam zastrzeżenia do obudowy – przeciętnej jakości plastik, który nie pasuje raczej do smartfona za 1500zł – w mojej ocenie jest to duży minus.

Ciekaw jestem Waszej opinii i spostrzeżeń na temat tych dwóch smartfonów? Czy wybieracie się do sklepów by zakupić któregoś z nich – dlaczego akurat ten a  nie inny? Co decyduje o Waszym wyborze?
Pozdrawiam Przemysław Musiał 🙂

Be Sociable, Share!