Nokia Lumia series

Jesteśmy po oficjalnej prezentacji smartfonów Nokia Lumia. Znamy już datę wprowadzenia ich na polski rynek oraz strategię marketingową polskiego oddziału. To chyba dobry moment by zastanowić się czy seria smartfonów Nokia Lumia ma szanse odniesienia sukcesu?

Smartfony Nokia Lumia (Nokia Lumia 800, Nokia Luma 710) na dobre zagoszczą na polskim rynku już 4 marca. To właśnie w tym dniu przysłowiowy Kowalski będzie miał okazję wybrania się do sklepu (salonu) w celu zakupu jednego z dwóch smartfonów Nokii (lub też dwóch – jeśli będzie miał na to ochotę). Od 4 marca Lumia w sposób fizyczny trafi do klientów ale nim oficjalnie trafi ona do sprzedaży, seria ta będzie mocno reklamowana w Polsce.

Saturn… czyli żer… czyli znajdź Nokie Lumia

Nokia wraz z siecią Saturn, do której należy także Media-Markt, będzie udostępniała nowe modele Nokii poprzez swoje salony sprzedaży. Tak więc jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej sprzedaży będziemy mogli zobaczyć nowe Lumie na specjalnych stoiskach. Dodatkowo modele te będą dostępne w przedsprzedaży – na jakich dokładnie zasadach – tego jeszcze nie wiadomo.

Nokia Lumia Bus

Kolejnym krokiem w celu promocji smartfonów Nokia w Polsce ma być specjalny autobus, który trafi do największych miast Polski (Białystok, Trójmiasto, Szczecin, Bydgoszcz, Łódź, Lublin, Rzeszów, Katowice, Częstochowa, Opole i Zielona Góra) i w którym będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda Nokia Lumia 800 a także Lumia 710 z Windows Phone 7,5 na pokładzie. Nokia nie zapomniała także o tzw. Showroom’ach, które w kilku największych miastach mogliśmy zobaczyć przy okazji promocji Nokii N9.

Nokia Lumia 800 Airways

Nokia Lumia 800 reklama w liniach lotniczych

Wszystko rozpoczyna się w sieci

Na samym końcu warto także wspomnieć o wzmożonej akcji reklamowej w sieci – począwszy od reklam na stronach internetowych po dedykowaną stronę lumia.pl, z której dowiedzieć się można wszystkich ważnych informacji na temat modelu 800 i 710.

Czy dynamiczna akcja marketingowa jest w stanie zapewnić sukces serii Nokia Lumia?

Warto wyjść z prostego założenia – im więcej mamy środków do wydania, tym na więcej możemy sobie pozwolić i tym więcej od tego wymagamy. Nokia Lumia 800 do tanich smartfonów należeć nie będzie – 2249zł w sieci Saturn oraz 1499zł za model Nokia Lumia 710. W tej półce cenowej znajdziemy wiele dobrych smartfonów, które wyróżniają się na tle konkurencji.

Czy Nokia Lumia także będzie wyróżniać się na tle konkurencji? Wydaje mi się, że tak. Po pierwsze Nokia Lumia zaopatrzona została w unikatowy system Windows Phone 7,5 – jest to nowość dla wielu użytkowników niemniej jednak kontakt z tym systemem jest fantastyczny. Zarówno użytkownicy Androida, jak i Symbiana zaznaczają, że system pracuje bardzo płynnie i gładko co wyróżnia ich na tle tych konkurentów. Nokia Lumia 800 to także unikatowy wygląd znany oczywiście z wcześniejszego modelu Nokia N9. Opływowy kształt, wykonanie z jednego kawałka poliwęglanu oraz zaokrąglony wyświetlacz to znaki szczególne Nokii Lumia 800. Nieco gorzej w tym przypadku wypada Nokia Lumia 710, która zamknięta została w klasycznej, plastikowej obudowie, jednakże jej cena to tylko 1499zł.

Sukces czy klapa?

Podsumowując dobra kampania marketingowa plus system Windows Phone plus świetne wykonanie w przypadku Lumii 800 powinny zapewnić sukces marketingowy. Oczywiście na to wszystko będzie się składać także współpraca z operatorami komórkowymi – możliwe prezenty, jak w przypadku premiery w UK (Xbox 360). Tak więc Nokia Lumia 800 oraz Lumia 710 powinny odnieść sukces – czy tak się stanie? –czas pokaże. Ja jestem jak najbardziej na TAK jeśli chodzi o ten lepszy model, właśnie go testuje i jestem zachwycony, a co Wy myślicie o serii Nokia Lumia – czy ma ona szanse odniesienia sukcesu? Kto jest jej największym konkurentem i jakie są grzechy główne Nokii?

Be Sociable, Share!