Bardzo skromna biblioteka porządnych gier dostępnych na mobilne okienka małymi kroczkami zaczyna się rozrastać. Co takiego robi Microsoft aby polepszyć swoją sytuację?

Od czasu premiery Windows Phone 7 mobilni gracze czują niedosyt w kwestii dostępności gier które już dawno trafiły na inne platformy. Powodem takiej  a nie innej sytuacji jest polityka firmy Microsoft która zabrania twórcom ingerować w głąb oprogramowania systemu operacyjnego.

Doskonałym przykładem niedoskonałej polityki Microsoftu jest braku dostępnego silnika graficznego Unreal Engine na system Windows Phone. Epic Games, odpowiedzialny za takie hity na komputery osobiste oraz konsole jak Gears of War, twórca silnika dzięki któremu na naszych telefonach ujrzeć możemy najlepiej wyglądające gry na rynku mobilnym nie otrzymała pozwolenia od Microsoftu na ingerencję w system przez co Epic Games nie był w stanie odpowiednio zoptymalizować swojego silnika.

Do dość pokręconej sytuacji dochodzi jeszcze fakt, że każda wydana gra na Windows Phone musi być zintegrowana z platformą Xbox Live  co sprawia dodatkowe kłopoty przy tworzeniu gry.

Filmik promujący Windows Phone 7 jako platformę do gier przedstawia tak naprawdę odgrzewane kotlety takie jak Splinter Cell Conviction w którego miałem okazję grać kilka lat temu na wysłużonym już iPhonie 3G. Znajdą się na szczęście takie perełki jak Bullet Asylum, gra sprawiająca niesamowicie wiele frajdy czy naprawdę niesamowita gra logiczna ilomilo dostępne jedynie na platformę Microsoftu. Niestety za obie produkcje odpowiedzialny jest sam Microsoft.

Nie twierdzę że Microsoft tworzy słabe gry, wręcz przeciwnie są to naprawdę dobre gry ale czy  firma odpowiedzialna za Windows Phone  jest w stanie stworzyć tyle  dobrych gier na swój system aby inni producenci nie musieli tworzyć gier na tę platformę? Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne a promowanie starych gier nie zmieni w tej kwestii niczego.

Jestem naprawdę ciekaw waszego zdania na ten temat. Czekam na wasze wypowiedzi w komentarzach i zapraszam do dyskusji na ten temat! 

Be Sociable, Share!