Mobile markets

Ciekawy artykuł opublikowała Rzeczpospolita powołująca się na raport IDC. Według jej analityków Nokia nadal pozostaje liderem w sprzedaży telefonów komórkowych i smartfonów w Polsce pomimo tego, że nie każdy z producentów z tym się zgadza.

Według raportu Polacy powoli zaczynają flirtować z smartfonami – już w tym roku nowymi posiadaczami tego rodzaju urządzeń będzie 3,6 miliona osób – tak szacuje się sprzedaż w tym segmencie. Dynamika wzrostu sprzedaży smartfonów ma być cały czas wzrostowa, tak by w 2014 roku przegonić telefony komórkowe z tronu z wynikiem 55% na rynku mobilnym.

Zobacz także: Symbian Anna – podziel się swoimi wrażeniami [dyskusja]

Według analityków IDC Nokia nadal pozostaje liderem w sprzedaży telefonów komórkowych i smartfonów. Z tezą tą nie zgadzają się jednak włodarze Samsunga, a konkretnie dyrektor sprzedaży Samsunga – Wojciech Wasilewski, który twierdzi, że to właśnie jego firma jest liderem udziałów na rynku smartfonów z wynikiem 40-45%. Oczywiście dokładnych danych raczej nie poznamy, bo żaden z producentów nie chce się przyznać do dokładnej sprzedaży w danym kraju, niemniej jednak ciężko się zgodzić z Wasilewskim, że Samung posiada aż tak duży udział w rynku smartfonów.

W raporcie podkreślono także temat ogólnego spadku sprzedaży Nokii i potwierdzono, że jest on także widoczny w Polsce. Moim zdaniem Nokia w Polsce nadal trzyma się bardzo dobrze i choć pokolenie Androidowców rośnie w siłę, trudno będzie przegonić tak łatwo tą firmę z rynku. Tutaj chodzi o coś więcej niż tylko o gadżeciarskie telefony – chodzi także o zaufanie do marki, sentyment oraz niezawodność – tak zazwyczaj wygląda Nokia w oczach Kowalskiego. A Wy co o tym myślicie?

Via

Be Sociable, Share!