which smartphone

Wszedłem wczoraj do salonu jednego z operatorów komórkowych, w chwili gdy oglądałem jednego ze smartfonów LG, podszedł facet z dzieckiem. Dziecko przedstawiło ojcu Samsunga Galaxy S, jako najlepszy smartfon na rynku, na co ojciec skwitował syna: eee Samsung… ja chce tylko Nokie. Jak to jest – jakie smartfony wybieramy i czego od nich oczekujemy?

Utarło się, że urządzenia Nokii charakteryzują się idealną jakością wykonania i świetną żywotnością baterii. Na takie powiedzenie zapracowało kilka modeli – Nokia 3210 czy też żywotna i świetnie wykonana Nokia 6310. Oba telefony miały swój debiut wiele lat temu, ale wykreowały markę przez co ludzie często bazują na tym właśnie przekonaniu.

Zobacz także: Symbian Anna vs Symbian Belle [dyskusja]

Przejdźmy do drugiego przykładu – grupa zwolenników smartfonów z Androidem. Jest to grupa, która cały czas rośnie w siłę i nie dopuszcza do siebie myśli, że mogą wybrać inne urządzenie niż to z androidem. Powód jest banalny i podobny, jak w przypadku Nokii – rządzi nimi utarte przekonanie, że te smartfony, które mają Androida są najlepsze na rynku.

Zobacz także: Armia Putina: Piękne Rosjanki, iPhone, iPad 2 i MacBook

Jest też trzeci przykład – iPhone. Nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Jeśli zapytałbym się osoby, która chce kupić iPhone’a (i wie mniej więcej co to za urządzenie, ile kosztuje itp.). Z pewnością główną przesłanką do jego zakupu byłby trend panujący na rynku. Ta osoba raczej nie zdaje sobie sprawy, że iPhone to także potężne narzędzie, wykorzystujące tysiące świetnych aplikacji. W przypadku iPhone’a idealnym posunięciem są założenia marketingu, dzięki byłemu CEO Steve’owi Jobs’owi. Nie są one aż tak uwypuklone w Polsce, ale w USA marketing Apple przeradza się w kult i podobnie, jak w Argentynie zbudowano kościół na cześć Diego Maradonny, tak w USA można by śmiało znaleźć ofiary fanatyzmu urządzeniami Apple.

Jakie więc są Wasze wybory względem zakupu kolejnego smartfona? Czy są one podyktowane, którąś z powyższych przesłanek czy też np. ofertą Twojego operatora komórkowego? Co przekona Was do wyboru innego producenta smartfonów? Zapraszam do dyskusji!

Be Sociable, Share!