Nokia 500 black white

Nowa Nokia 500 to trzeci smartfon z fabrycznie wbudowanym systemem Symbian Anna, ale to także pierwszy model z Symbian OS, który posiada procesor 1GHz. Nokia 500 powinna się spodobać w szczególności dotychczasowym użytkownikom Nokii 5800 XpressMusic i innych modeli z serii Symbian S60v5. Przeczytaj dalszą część wpisu, by znaleźć odpowiedź.

Patrząc z perspektywy czasu, to już ponad 3 lata minęły, gdy Nokia wypuściła na rynek pierwszy dotykowy smartfon Nokia 5800 XpressMusic. Urządzenie to zostało dobrze przyjęte na rynku, choć nie umiało sprostać wymaganiom użytkowników, którzy byli zapatrzeni na iPhone’a. Niemniej jednak smartfon znalazł wielu odbiorów, którym służy po dziś dzień.

W chwili obecnej wielu posiadaczy słuchawek Nokia z system Symbian S60v5, staje przed dylematem wymiany swojego starego aparatu na nowy. Wybór na rynku jest o wiele większy niż 2-3 lata temu. Potencjalny klient ma w czym wybierać. Wielu zastanawia się czy ma to być nadal Nokia, wielu myśli nad innym producentem lub też patrzy na promocje dostępne u swoich operatorów komórkowych.

Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się Nokia 500 z systemem Symbian Anna, która ma być dostępna w sprzedaży już w połowie września. Smartfon ten powinien być odpowiednim rozwiązaniem dla tych, którzy szukają solidnego sprzętu w przystępnej cenie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie różnice możemy zaobserwować po przesiadce z Symbiana S60v5 na Symbiana Anna na przykładzie Nokii 5800 XpressMusic i Nokii 500.

Wyświetlacz to jeden z ważniejszych podzespołów nowoczesnych telefonów. Zarówno w jednym, jak i drugim urządzeniu wielkość i rozdzielczość pozostają takie same (3,2 cala, 360×640 pikseli) ale stary dotykowy ekran z Nokii 5800 XpressMusic został zastąpiony pojemnościowym ekranem dotykowym. Różnica pomiędzy nimi jest znacząca – wyświetlacz w Nokii 500 jest bardziej czuły na dotyk, dzięki temu możecie zapomnieć o wysuwanym rysiku, który pomagał nawigować w telefonie.

Zobacz także: Symbian Anna – podziel się swoimi wrażeniami [dyskusja]

Kolejna sprawa to wymiary obu urządzeń. Jak wiadomo – Nokia 5800 XpressMusic była dosyć pokaźnych rozmiarów – 15,5mm grubości oraz 109g wagi. Nokia 500 jest zarówno mniejsza 14,1mm grubości, jak i lżejsza 93g wagi. Konstrukcja telefonu w Nokii 500 została tak zaprojektowana by użytkowników był zadowolony z jej kształtów i nie musiał czuć, że w kieszeni uwiera mu przysłowiowa cegła.

Kolejna sprawa to surfowanie po Internecie. Nokia 5800 XpressMusic posiada starą wersję przeglądarki, co w połączeniu z często opornie działającym ekranem dotykowym, nie przynosi zadowalających efektów. Przeciwieństwem tego jest przeglądarka w Nokii 500 – najnowsza wersja i mnóstwo frajdy przy wykorzystaniu ekranu dotykowego.

Choć wielu sądzi, że same mega piksele w aparacie foto nie mają znaczenia, to warto zauważyć, że 5800 posiadała aparat 3MP, natomiast Nokia 500 ma aparat 5MP. Przy zastosowaniu tego samego obiektywu marki Carl Zeiss różnica powinna być widoczna.

Nokia 5800 XpressMusic w chwili swojej premiery nazywana była multimedialnym smartfonem – ten termin cały czas ewoluuje i trudno się zgodzić z tym pojęciem w tej chwili. Symbian Anna OS umożliwia odtwarzanie wszystkie popularne formaty audio i zapewnia tym samym aż do 35 godzin odtwarzania muzyki wraz z 5-7 godzin rozmów. Całkowity czas czuwania akumulatora w tym smartfonie wynosi 450 godzin.

Oczywiście Symbian Anna to także wiele nowości, o których dużo się w ostatnim czasie mówi – odmieniony system kontroli, nowe ikony oraz nowoczesny interfejs to wyróżniki, które znajdziecie w smartfonie Nokia 500. Anna to potężny skok do przodu w porównaniu do systemu Symbian S60v5.

Polecam: Nokia 500 po polskiej premierze

Na sam koniec warto się zatrzymać przy procesorze 1GHz. Oznacza to tyle, że Nokia 500 działa szybciej niż jakikolwiek inny smartfon Nokii z rodziny Symbian. Daje to potężne możliwości, przy których telefon zaczyna latać. Dodając do tego wszystkie korzyści, o których pisałem powyżej, można powiedzieć, że Nokia 500 to doskonały zamiennik dla obecnych posiadaczy smartfonów z Symbian S60v5 (Nokia 5800XM, Nokia C6, Nokia N97, Nokia N97 Mini, Nokia X6, Nokia 5230 XpressMusic, Nokia 5230).

Be Sociable, Share!