Google Motorola

Wczoraj świat technologicznych geeków zelektryzowała wiadomość o tym, że Google kupuje Motorolę. Producent telefonów nie radził sobie najlepiej w ostatnim czasie, więc jest to dla niego dobra nowina. Dobrze powinni przyjąć to także włodarze Nokii, a w szczególności włodarze Microsoftu – dlaczego?

Google to potężna firma, skupiająca w sobie internetową władzę świata. Dotychczas znaliśmy tą firmę tylko z paska wyszukiwarki. Czasy świetności firmy nie minęły, a Larry Page wpada na coraz to nowe pomysły. Mamy już system Android od Google, który dostępny jest na 40% smartfonów na świecie. Teraz dodatkowo dołączony do tego zostanie proces produkcji telefonów. Ten ruch całkowicie odmienia tok myślenia, który był dotychczas zauważalny – Google producentem systemu otwartego, który służył takim firmą, jak: HTC czy Samsung. Teraz powstaje konflikt interesów.

Od teraz smartfony Motoroli spod ramienia Google będą mogły mieć dostęp do nowszych wersji oprogramowania, większej ilości patentów, co grozi dostosowaniem potrzeb systemu do funkcji telefonów Motorola. HTC i Samsung już w tej chwili mówią o małej polityce odwrotu – Google staje się ich wrogiem, a nie sojusznikiem w walce o większe dochody spółek. Co to może oznaczać dla Microsoft’u? Możliwość pozyskania większej ilości producentów zainteresowani WP OS, a w dalszej konsekwencji rozwój systemu i zwiększenie udziału procentowego na rynku. Wydaje się, że posunięcie Google może mieć wymierny wpływ dla Microsoftu.

Na decyzji giganta skorzystać może także Nokia, która już wkrótce wypuści pierwsze smartfony z WP7. System ten powinien zyskiwać na wartości wśród klientów, w przypadku gdy będzie on stale rozwijany i ulepszany. Na rynku smartfonów powstania większa konkurencja i prawdopodobnie znowu zaczną liczyć się trzy systemy operacyjne – Android, iOS i Windows Phone 7 (na rzecz tracącego rynek Symbiana).

Zobacz także: Symbian Anna, Symbian Bele, MeeGo czy może Windows Phone – w co gra Nokia?

Na końcu warto jeszcze pokusić się o jedno stwierdzenie: zakup Motoroli przez Google może stanowić także wielkie zagrożenie dla wszystkich producentów smartfonów i systemów operacyjnych. Google ze swoimi możliwościami w krótkim czasie będzie mógł stać się monopolistą na rynku mobile, a możliwości finansowe giganta internetowego będą pozwalały na zakup kolejnych producentów, co mogłoby doprowadzić do pełnego monopolu. Jest to raczej mało prawdopodobne ale patrząc na dynamiczny rozwój Androida, należy mieć to na uwadze.

Be Sociable, Share!