Nokia store

Symbian Anna, Symbian Belle, MeeGo oraz Windows Phone to systemy operacyjne, które jeszcze nie trafiły do użytkowników Nokii (z wyjątkiem Nokii X7 i E6 – Anna). Mamy w takim razie wybór spośród trzech platform. Czyżby zalanie klienta różnymi możliwościami systemowymi było odpowiedzią Nokii na słabo ocenianego Symbiana?

System Symbian ma być wspierany przynajmniej do końca 2016 roku – całkiem sporo. Pewnie jeszcze nie jedna aktualizacja pojawi się w związku z tym OS’em. Póki co jednak, posiadacze smartfonów z Symbian^3 (Nokia N8, E7, C7, C6-01) czekają na aktualizację do wersji Anna. Planowany update miał się pojawić w połowie lipca, później mówiło się o początku sierpnia. Tymczasem zaraz będziemy mieli połowę sierpnia, a aktualizacji nadal nie ma, co martwi i denerwuje wielu użytkowników. Nie wspominając już o tym, że coraz częściej słyszymy o nowych smartfonach z systemem Symbian Belle.

Zobacz także: 5 najważniejszych zmian, jakie przyniesie aktualizacja Symbian Anna w Nokii N8

Przejdźmy do kolejnej platformy – MeeGo. Jest to projekt, który związany będzie ze smartfonem Nokia N9. Osobiście uważam, że to właśnie ten projekt ma szansę pociągnąć Nokię do przodu i doprowadzić do sytuacji, w której to znowu klienci będą pchali się do salonów by zakupić najbardziej zaawansowany smartfon Nokii. Sam telefon jest niemal idealny, patrząc na niego szybko można zapomnieć o tym, co prezentuje sobą iPhone czy Galaxy S. System MeeGo także robi wielkie wrażenie, nie tylko na mnie ale także na większości osób, które miały przyjemność bawić się tym smartfonem podczas czerwcowej premiery. Pojawia się jednak kolejne pytanie – kiedy Nokia N9 znajdzie się w sklepach? Najprawdopodobniej we wrześniu będziemy mogli zakupić ten „statek” w salonach. Niemniej jednak ważniejszym pytaniem w tym momencie jest: czy system MeeGo wprowadzony zostanie tylko w Nokii N9 czy też projekt będzie rozwijany? Wydaje mi się, że wypuszczenie en- dziewiątki będzie pewnego rodzaju testem fińskiego producenta, jak ten smartfon oraz jak sam OS zostanie przyjęty przez klientów. W przypadku dużego zainteresowania Nokia z pewnością będzie kontynuowała jego rozwój, choć Stephen Elop już temu zaprzeczył.

Polecam: Pierwsze zapowiedzi Nokii N9 w polskich sklepach internetowych – jaka cena?

Windows Phone to system operacyjny stworzony przez Microsoft. Popularność PC-towych okienek nijak się ma do niepopularnego systemu na telefony komórkowe. Wielu z Nas pamięta tą chwilę z początku roku, gdy Nokia i Microsoft wspólnie ogłosiły swój sojusz i rozwój produktów Nokia z systemem WP. Nikt nie wie do teraz, jak takie przyszłościowe smartfony będą wyglądać i jak działać – dla wielu (także dla mnie) na chwilę obecną jest to czarna magia. Powiem więcej – trudno mi się przyzwyczaić do myśli, że Nokia stawia na smartfony z tak kanciastym systemem operacyjnym.

Przeczytaj także: Microsoft: Nokia Windows Phone to klucz do sukcesu

Podsumowując – Nokia rozdziela się na trzy warstwy – Symbian, MeeGo, Windows Phone. Czy taka możliwość wyboru systemu operacyjnego w telefonie będzie dodatkowym plusem dla użytkownika? Czy idąc do operatora, człowiek z obsługi zapyta się: czy chce Nokie N9 z systemem MeeGo, WP lub Symbianem? Czy takie rzeczy mogą mieć w przyszłości miejsce? I na sam koniec – czy taka polityka Nokii wobec podejścia do systemów operacyjnych może się okazać kluczem do sukcesu?

Osobiście w to wątpię. Klient prędzej dostanie rozdwojenia jaźni niż zacznie wybierać spośród trzech różnych OS’ów, nie wliczając w to konkurencji. Pomimo tego wszystkiego wierzę, że marka ta pozostanie nadal silnym konkurentem na rynku Mobile i że odbije się od dna i powróci na miejsce największego producenta smartfonów na świecie.

Be Sociable, Share!