Nokia down

Nie należało się spodziewać fajerwerków po przedstawieniu wyników finansowych za II kwartał firmy Nokia i też nie można ich zobaczyć w liczbach, które zostały przedstawione. Oto najnowszy raport o kondycji fińskiego giganta.

Nokia sprzedała w II kwartale 85,5 miliona telefonów, z czego 16,7 miliona stanowiły smartfony. Taki wynik to ponad 4 razy więcej niż konkurencja – Apple. Jednakże modeli iPhone’a jest kilka, modeli Noki kilkadziesiąt. Ogólnie jednak mówiąc o samej sprzedaży to należy podkreślić, że jest ona spadkowa – 20% mniej sprzedanych urządzeń niż przed rokiem i 18% mniej w stosunku do poprzedniego kwartału. Największym odbiorcom telefonów Nokii jest Środkowy Wschód oraz Europa, najgorzej sprzedają się telefony w Ameryce Północnej. Jeśli chodzi o lokalizację to tutaj także brakuje wzrostów, poza Ameryki Północnej i Łacińskiej, gdzie sprzedaż zwiększyła się odpowiednio o: 25% i 17% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Jeśli chodzi o zestawienie finansów Nokii – to nie odnotowano tutaj żadnych wzrostów. Zysk netto wyniósł 487 milionów Euro (o 295 milionów mniej niż przed rokiem).

Firma przeżywa poważne kłopoty – trzeba spojrzeć sobie w oczy i przyznać się do pewnych błędów. Nie jest to oczywiście zaskoczeniem dla wielu osób, takie wyniki sprzedaży oraz wyniki finansowe nie są jednak wytworem ostatnich miesięcy – Nokia od długiego czasu „pracowała” na takie dane. Przyszłością według CEO Nokii – Stephen’a Elop’a mają być smartfony z Windows Phone 7, których premiera ma nastąpić jeszcze w tym roku. Jak więc do tego czasu będą się przedstawiały wyniki Nokii – równia pochyła? Oby nie było za późno by naprawiać kolejne błędy.

Be Sociable, Share!