iOS 5

iOS 5 to zaktualizowany system operacyjny na iPhone’a oraz iPad’a, który swoją premierę miał 6 czerwca. Nowa wersja iOS przyniosła wiele nowości, w tym system powiadomień, integrację z Twitterem oraz nowości w przeglądarce Safarii.

1. System powiadomień – Notification Center

System powiadomień to najważniejsza zmiana, jaka została wprowadzona do systemu iOS 5 dla iPhone’a i iPad’a. Będzie to specjalne miejsce o nazwie Notification Center, w którym przechowywane będą wszystkie powiadomienia z systemu. System powiadomień będzie można w pełni spersonalizować do własnych potrzeb – usunąć / dodać / grupować itp.

2. Pełna integracja z portalem Twitter

Może się wydawać trochę dziwne, że inżynierowie Apple postanowili wybrać pełną integrację telefonu właśnie z portalem społecznościowym Twitter, a nie Facebook. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że na zachodzie Twitter mocno konkuruje z Facebook’iem w przeciwieństwie do rynku polskiego. Integracja telefonu z Twitterem będzie umożliwiała między innymi: szybkie przesyłanie zdjęć na Twittera.

3. Zmiany w przeglądarce Safari

Mobilna przeglądarka internetowa Safari została wzbogacona w funkcję Safari Reader, która umożliwia ładowanie się strony bez dodatkowych grafik itp. – w postaci czystego tekstu. Do przeglądarki dodano także zakładki.

4. Newsstand

Jest to funkcja przeznaczona na iPad’a, która umożliwia zakup i czytanie gazet, czasopism.

5. Nowości fotograficzne

Główną zmianą jest umieszczenie przycisku skrótu do aparatu na głównym ekranie. Poza tym zmianą jest także dodanie możliwości fizycznego „pstrykania zdjęć” – dotychczas musieliśmy nacisnąć ekran telefonu by zrobić zdjęcie, teraz będzie to możliwe poprzez przyciśnięcie przycisku głośności. Inżynierowie Apple dodali także funkcję obróbki zdjęć bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia.

6. Przypomnienia

Przypomnienia oprócz swojej głównej funkcji będą zintegrowane z technologią geolokalizacji – dostaniesz informację o wykonaniu danej czynności, podczas gdy będziesz znajdował się w miejscu, gdzie powinna być ona wykonana – proste i mądre niczym Apple.

7. iOS 5 uzależnieniu od komputera mówi dość

Aby aktualizować oprogramowanie czy też uruchamiać po raz pierwszy telefonu czy iPad’a nie będzie już potrzebne połączenie z komputerem. Aktualizacje oprogramowania będą teraz polegać na dodawaniu tylko tych składników aktualizacji, które są nowe i się nie powtarzają.

8. iCloud

iCloud, czyli przechowywanie zawartości w chmurze i wysyłka na urządzenie Apple. Poprzez przechowywanie zawartości mam tutaj na myśli nie tylko zdjęcia czy też filmy, ale także pocztę, kontakty i kalendarz oraz ustawienia urządzenia. Tak więc jeśli posiadamy kilka urządzeń Apple, to będziemy mogli się dzielić zawartością na wszystkich z nich w ramach jednego konta Apple.

Podsumowanie

Łącznie iOS 5 wprowadza 200 zmian, a jego wejście na rynek planowane jest na jesień tego roku. System operacyjny iOS obsługuje ponad 200 milionów urządzeń na całym świecie. Najmłodsze dziecko Apple – tablet iPad to już 25 milionów urządzeń – premiera odbyła się 14 miesięcy temu.

Be Sociable, Share!