Windows Phone Mango

Windows Phone Mango to system operacyjny, który już jesienią tego roku ma zadebiutować na pierwszych urządzeniach. Microsoft stara się wypromować swój zaktualizowany OS, dlatego też wczoraj równolegle z konferencją w USA, w Warszawie odbyła się kameralny event dotyczący systemu Windows Phone Mango. Możliwość osobistego uczestniczenia w tej konferencji pozwoliła mi nabyć tę cenną wiedzę i zobaczyć, jak działa wersja beta systemu na żywo – oto moje wrażenia.

Zobacz także: Windows Phone 7 Mango na żywo

Cała konferencja podzielona była na trzy panele, które prowadzili pracownicy Microsoftu. Nie zabrakło tutaj słów wstępu, czyli kilka słów o tym, jaka jest misja marki Microsoft i co dla nich znaczy system Windows Phone i jak bardzo zależy im na wypromowaniu go na rynkach takich, jak Polska. Tutaj należy się małe wtrącenie, że mocna promocja systemu w Polsce będzie nieunikniona – Polska to kraj, w którym nadal 40%rynku ma Nokia, a jak wiemy już wkrótce będziemy mogli zobaczyć pierwsze Nokie z systemem Windows Phone 7.

Nokia Windows Phone

Jako pierwsza głos w konferencji zabrała Anna Karolewska, która jest Dyrektorem działu Consumer & Online w polskim Microsofcie. Następnie mikrofon został przekazany Mariuszowi Jarzębowskiemu – Dyrektor Generalny Microsoft Polska. Te dwie pierwsze osoby opowiadały o strategii firmy oraz o wizji i wprowadzeniu Mango na rynek.

Polecam: Czy Microsoft chce kupić Nokie?

Duga część konferencji dotyczyła bardziej praktycznego rozwinięcia czym będzie system Windows Phone Mango. Rozpoczęła Ewelina Bagińska z Microsoft’u, która zaprezentowała jak wygląda system, opowiedziała o podstawowych zmianach i innowacyjnych rozwiązaniach, ale o tym w dalszej części. Ostatni panel dotyczył aplikacji i przeznaczony był bardziej dla developerów, którzy chcieliby rozpocząć współpracę z Microsoftem i publikować swoje aplikacje w Windows Marketplace. Za tę część odpowiedzialny był Bartłomiej Zass – Developer Trainer w dziale Developer & Platform Group polskiego oddziału Microsoft.

Co nowego zobaczymy w systemie Windows Phone Mango?

Łatwiejsza komunikacja

Użytkownicy współczesnych smartfonów często skarżą się, że ich obsługa nastręcza im wielu kłopotów, ponieważ dotarcie do konkretnej informacji wiąże się z wykonaniem kilku kroków Wynika to z architektury tych urządzeń, która jest skoncentrowana na aplikacjach, a nie na użytkowniku. Mango podchodzi do urządzenia z perspektywy użytkownika i organizuje informacje wokół osoby lub grupy, z którą się kontaktujemy, a nie aplikacji, z której korzystamy:

 • Konwersacje. Od teraz możliwe jest swobodne przełączanie się między wiadomościami tekstowymi, czatem na Facebooku, a także wiadomościami błyskawicznymi (IM) Windows Live Messengera w ramach tej samej konwersacji niezależnie od miejsca, w którym przebywamy oraz osoby, z którą prowadzimy rozmowę.
 • Grupy kontaktów. Użytkownicy mogą grupować znajomych wedle własnych upodobań i dzięki temu filtrować informacje przychodzące z róznych źródeł (połączenia głosowe, wiadomości SMS, email, serwisy społecznościowe). Ułatwieniem jest także możliwość przypięcia takiej grupy do ekranu startowego w postaci animowanych, stale aktualizujących się kafelków, co pozwala na komunikację dwustronną z wieloma osobami jednocześnie.
 • Integracja z sieciami społecznościowymi. Serwisy takie jak Twitter i LinkedIn są zintegrowane z poszczególnymi kontaktami. Telefon obsługuje popularne check-iny w serwisie Facebook, pozwala na tagowanie zdjęć poprzez mechanizm „wykrywania” znajomych twarzy dzięki czemu szybko opublikujemy informacje, z którymi chcemy sie podzielić w grupie znajomych.
 • Połączone skrzynki. Przeglądanie poczty z różnych adresów email bywa uciążliwe. Teraz można je podłączyć do jednej skrzynki o dowolnej nazwie. Konwersacje będą w niej uporządkowane w taki sposób, aby łatwo kontrolować najnowsze wiadomości pochodzące z różnych źródeł.
 • Głosowa obsługa wiadomości tekstowych. Wbudowane funkcje zamieniające tekst na głos i głos na tekst pozwalają wysyłać wiadomości SMS lub czatować bez użycia rąk.

Inteligentniejsze podejście do aplikacji

Dzięki Windows Phone i aktualizacji Mango zmienia się sposób myślenia o aplikacjach. Użyteczność aplikacji jest dziś mierzona tym, co można zrobić w ich obrębie, jednak prawdziwy potencjał tkwi w możliwości ich zintegrowania bezpośrednio z głównymi funkcjami telefonu. Mango nie tylko ułatwia dodawanie powiadomień z aplikacji wprost na ekranie startowym, ale sprawia także, że aplikacje pojawiają się w wynikach wyszukiwania oraz w hubach, które wykorzystuje Windows Phone. Dzięki temu zwiększy się szansa, że użyteczna aplikacja będzie we właściwym miejscu, gdy akurat będzie potrzebna.

 • App Connect. Dzięki połączeniu aplikacji z wynikami wyszukiwania oraz pogłębieniu ich integracji z hubami takimi jak Muzyka, Wideo, Gry oraz Zdjęcia, aplikacje aktywują się dokładnie wtedy, gdy tego chcemy. App Connect współpracuje z usługą Marketplace, w której jest już ponad 17 tysięcy aplikacji, dzięki czemu wyniki zawierają zarówno aplikacje już zainstalowane na telefonie, jak i sugestie nowych aplikacji do pobrania.
 • Ulepszone kafle. Dostęp do aktualnych informacji pochodzących z różnych aplikacji jest teraz możliwy z poziomu ekranu startowego telefonu. Kafle są teraz większe, bardziej dynamiczne i zawierają więcej danych.
 • Wielozadaniowość. Mango pozwala na szybkie przełączanie się między aplikacjami i uruchamianie ich w tle, przy jednoczesnej oszczędności baterii i wydajności telefonu.

Zobacz także: Współpraca Nokii i Microsoftu przypieczętowana

Wszechobecny Internet

Komfortowe korzystanie z Internetu to jedno z najważniejszych wymagań stawianych przez użytkowników współczesnych smartfonów. Ekrany są większe oraz lepsze jakościowo, a procesory szybsze. Stąd użytkownicy oczekują, ze telefon będzie miał podobne możliwości jak komputer czy , notebook. Dlatego do przeglądania Internetu w Mango służy Internet Explorer 9, najnowsza przeglądarka firmy Microsoft. Mango jednak idzie dalej, łącząc siłę sieci z unikalnymi funkcjami telefonu, takimi jak wiedza o lokalizacji, kamera i dostęp do aplikacji. Dzięki temu użytkownik zyskuje nowe spojrzenie na sieć, bardziej zlokalizowane, dopasowane do potrzeb i dające wskazówki do działania.

 • Internet Explorer 9. Możliwości przeglądarki znanej z komputerów plus obsługa HTML5 i sprzętowo akcelerowana grafika.
 • Lokalny skaut. Przedstawia lokalne wyniki wyszukiwania z wyszukiwarki Bing i rekomenduje pobliskie restauracje, sklepy czy aktywności w postaci podręcznego przewodnika.
 • Bing w Windows Phone. Więcej sposobów na przeszukiwanie sieci, w tym nowe funkcje Bing Vision, Bing Audio i obsługa głosowa, pozwalają łatwiej odkrywać i decydować która informacja jest przydatna.
 • Szybkie fakty. Szukając produktu, filmu, wydarzenia lub miejsca, użytkownik może zobaczyć krótkie podsumowanie istotnych informacji ich dotyczących, w tym powiązane z nimi aplikacje.

Podsumowanie

Niewątpliwie cieszy pełna integracja z portalami społecznościowymi – skoro są już tworzone dedykowane smartfony do obsługi społeczności, to nie może tego zabraknąć w nowoczesnym OS’ie. Sama konferencja zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, choć nie można nie wspomnieć o dwóch sprawach, które odbiją się szerokim echem. Chodzi o to, że obecne słuchawki z systemem Windows Phone 7 nie dostaną aktualizacji do polskiej wersji Mango – obsługa telefonu w dotychczasowym języku. Drugi minus to system płatności za aplikacje w wirtualnym sklepie Windows Marketplace, który przewiduje płatności tylko kartami kredytowymi. Jak dobrze wiemy, powszechnie stosowany staje się standard doliczania cen za aplikacje do rachunku za telefon od operatora – w tym przypadku nie będzie takiej możliwości. Jest to moim zdaniem trochę dziwne rozwiązanie, z racji na target, który zazwyczaj korzystają z aplikacji – głównie ludzie młodzi, którzy często nie posiadają własnej karty kredytowej.

Mango Event, który odbył się 24 maja był tylko zapowiedzią, tego co czeka Nas na jesień i z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o mniej lub bardziej oficjalnych nowinkach dotyczących tego systemu. Polska wersja Mango Event przebiegła bardzo miło i w sympatycznym gronie. Za organizację imprezy była odpowiedzialna firma Ciszewski PR, której klientem jest Microsoft.

Be Sociable, Share!