Nokia Microsoft wspolpraca

Współpraca dwóch wielkich firm – Nokia i Microsoft została oficjalnie przypieczętowana. Porozumienie określa dokładnie na czym będzie polegała współpraca oraz za co będzie odpowiedzialna każda z firm. Zapraszam do ciekawej lektury informacji prasowej.

Espoo, Finlandia i Redmond, USA — Firmy Nokia (NYSE: NOK) i Microsoft (NASDAQ: MSFT) poinformowały dzisiaj o podpisaniu definitywnego porozumienia o partnerstwie. Zaowocuje ono nowym, globalnym ekosystemem mobilnych usług i oprogramowania, wykorzystującym dopełniające się zasoby obu podmiotów. Podpisane przed planowanym terminem porozumienie jest zgodne ze wspólnym oświadczeniem przedstawionym 11 lutego br.

Oprócz uzgodnienia warunków partnerstwa, w tym wkładu obu firm w rozwój nowego ekosystemu, Nokia i Microsoft poinformowały również o znaczących postępach w opracowywaniu pierwszych produktów Nokia z systemem Windows Phone. Obie firmy przygotowują ofertę nowych urządzeń marki Nokia, a w pracach tych uczestniczą już setki pracowników. Firma Nokia rozpoczęła już także przenoszenie najważniejszych aplikacji i usług na platformę Windows Phone i wraz z partnerem zaprasza do współpracy zewnętrznych twórców aplikacji.

„Nawiązaliśmy partnerską współpracę na najwyższym poziomie, która jest korzystna dla obu stron” — powiedział Stephen Elop, President  i CEO firmy Nokia Corporation. „Podstawą naszego partnerstwa są dopełniające się zasoby oraz konkurencyjność wspólnej oferty”.

„Nasze porozumienie jest korzystne dla branży” — powiedział Steve Ballmer, CEO firmy Microsoft. „Nokia i Microsoft mogą wspólnie przyspieszyć innowacyjność i zapewnić konsumentom oraz partnerom lepsze warunki uczestnictwa w sukcesach naszego ekosystemu”.

Struktura partnerskiej współpracy opiera się na czterech ogólnych obszarach:

1. Połączenie dopełniających się zasobów, dzięki którym partnerstwo to jest naprawdę wyjątkowe:

– Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone usługi map, nawigacji i niektóre usługi związane z lokalizacją. Nokia będzie tworzyć innowacyjne rozwiązania na platformie Windows Phone w takich obszarach, jak fotografia i wideo, oferując swoje doświadczenie w dziedzinie projektowania sprzętowego i obsługi językowej. Nokia będzie także sprzyjać rozwojowi platformy Windows Phone. Microsoft udostępni usługi wyszukiwania Bing w asortymencie urządzeń Nokia, a także wniesie swoje doświadczenie w dziedzinie aplikacji użytkowych, reklam, gier, mediów społecznościowych i innych usług. Połączenie nawigacji z reklamami oraz wyszukiwaniem umożliwi zwiększenie korzyści finansowych płynących z zasobów nawigacyjnych firmy Nokia oraz uzyskiwanie przychodów z nowych form reklam. Sens jest inny – monetization to jest raczej zarabienie na assetacj a nie ich wykorzystania

– Firmy będą wspólnie zapraszać do współpracy twórców oprogramowania oraz pozyskiwać aplikacje. Umożliwi to tworzenie nowych aplikacji lokalnych i globalnych, a rejestracja twórców oprogramowania na platformę Windows Phone będzie bezpłatna dla wszystkich twórców aplikacji firmy Nokia.

– Zostanie otwarty nowy, globalny sklep z aplikacjami marki Nokia, który będzie wykorzystywać infrastrukturę Windows Marketplace. Twórcy będą mogli publikować i dystrybuować aplikacje za pośrednictwem pojedynczego portalu, docierając do setek milionów konsumentów korzystających z urządzeń z oprogramowaniem Windows Phone, Symbian i Series 40.

– Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone swoje doświadczenie w dziedzinie rozliczeń na fakturze operatora — podpisane umowy z 112 operatorami na 36 rynkach.

2. Microsoft będzie otrzymywać od firmy Nokia tantiemy za platformę Windows Phone zainstalowaną w każdym urządzeniu, począwszy od momentu sprzedaży pierwszych produktów firmy Nokia z systemem Windows Phone. Opłaty te są konkurencyjne i odzwierciedlają spodziewaną wysoką sprzedaż urządzeń firmy Nokia, a także różne inne aspekty związane z pracami technicznymi prowadzonymi przez obie firmy. Dzięki udostępnieniu przez Microsoft platformy Windows Phone firma Nokia będzie mogła znacząco zmniejszyć wydatki operacyjne.

3. W uznaniu wyjątkowego charakteru porozumienia pomiędzy firmami Nokia i Microsoft oraz jej wkładu w to partnerstwo, Nokia będzie otrzymywać płatności liczone w miliardach dolarów.

4. W porozumieniu tym uznaje się wartość własności intelektualnej i wprowadza mechanizmy wymiany praw do własności intelektualnej. Na mocy porozumienia Nokia uzyska znaczące opłaty.

Ponieważ definitywne porozumienie zostało już podpisane, obie firmy rozpoczną rozmowy z operatorami, twórcami aplikacji i innymi partnerami, aby uświadomić przedstawicielom branży korzyści wynikające z przystąpienia do nowego ekosystemu. Jednocześnie będą kontynuowane prace nad produktami Nokia na platformę Windows Phone w celu zapewnienia dostaw urządzeń w roku 2012. Skala wzajemnego zaangażowania obu firm jest znacząca i zgodna z intencją stworzenia nowego ekosystemu opartego na długoterminowym partnerstwie strategicznym.

Krótkie podsumowanie

Z powyższej informacji prasowej wynika, że system Windows Phone powinien być przystosowany do potrzeb użytkowników telefonów Nokia już niebawem. Finowie mają do niego wnieść Ovi Maps, natomiast Microsoft całą infrastrukturę Windows Phone OS oraz wyszukiwarkę Bing.

Nowością ma być nowy wirtualny sklep z aplikacjami marki Nokia, który łączyć w sobie będzie możliwość dostępu do trzech platform: Windows Phone, Symbian oraz Series 40. Wszelkie płatności pozostaną w gestii Nokii, która zapewnia możliwość rozliczania się z operatorami – tak, jak jest to w tej chwili.

Ponadto Nokia ma płacić za udostępnienie systemu Window Phone na swoim urządzeniu firmie Microsoft. Obie firmy ma łączyć partnerstwo, a nie konkurencja na czym mają skorzystać te dwie firmy.

No i na sam koniec mała dygresja – od dziś oficjalnie do słownika każdego maniaka telefonów powinno wejść słówko Ekosystem, czyli nowy wymiar Windows Phone. System operacyjny nie jest już trendy – czas na zmiany, czas na Nokie i ekosystem Windows Phone!

Be Sociable, Share!