nfc oragne

Płatności zbliżeniowe, czyli technologia Near Field Communication (NFC) wielkimi krokami zbliża się do Europy. Wśród nielicznych państw, w których użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli dokonywać za ich pomocą płatności, znalazła się również Polska. Mobilne płatności zapowiadają sieć Era i Orange.

Zobacz także: Sony Ericsson Xperia Play – Android jest gotowy do gry!

Podczas konferencji sieci komórkowych Orange oraz T-Mobile (właściciel Ery), która odbyła się dzisiaj na targach MWC w Barcelonie bardzo dużo mówiło się o rozwoju tych sieci.

Orange planuje wprowadzić usługę płatności zbliżeniowych na początku w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii oraz w Polsce. Jako pierwszy model telefonu, który będzie umożliwiał dokonywanie mikro-płatności z poziomu telefonu będzie smartfon Samsung Wave 578, który działa w oparciu o system Bada. Wraz z rozwojem usługi dostępnych będzie więcej modeli telefonów wyposażonych w moduł NFC, tak by pod koniec roku 2011 połowa sprzedawanych przez Orange telefonów miała możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych.

Polecamy: Pierwsze prezentacje video Samsunga Galaxy S2

T-Mobile, czyli właściciel sieci komórkowej Era, także planuje wprowadzić usługę NFC. Nowicjuszami w Europie mają być dwa kraje o największym zasięgu tej sieci  – Niemcy i Polska. W dalszej części usługa zostanie także wprowadzona do Czech, Holandii i w USA. Pierwsza oferta płatności w technologii NFC powinna być dostępna w tej sieci już w III kwartale tego roku, wtedy też planowane jest wprowadzenie na rynek pierwszych smart fonów obsługujących technologię NFC.

Dołącz do znajomych Dailymobile.pl na Facebook’u i bądź na bieżąco!

W początkowej fazie mobilne płatności mają posłużyć do prostych rozwiązań, które niekoniecznie muszą się wiązać z zapłatą za jakiś produkt – zniżki lojalnościowe, kontrola dostępu itp. Możliwe będą także płatności za bilety wstępów itp. Usługa ta powinna się rozwijać wraz ze wzrostem zainteresowania. Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli w tej chwili potrafimy się już jakoś obyć bez banknotów i monet na rzecz kart kredytowych, tak za jakiś czas płatności mobilne mogą zastąpić karty, przecież telefon mamy cały czas przy sobie.

Be Sociable, Share!