mobile stats

Gartner przedstawił najnowsze dane, które podsumowują sprzedaż samych smart fonów i telefonów komórkowych razem wziętych w 2010 roku. W tym czasie rynek telefonów z systemem Android powiększył się 10-krotnie, czy to jednak wystarczyło by dogonić Nokię z systemem Symbian?

gartner mobile stats

Dołącz do znajomych Dailymobile.pl na Facebook’u

67,2  milionów sprzedanych smartfonów z systemem Android w 2010 roku jest niebywałym wynikiem zwłaszcza gdy porównamy go z wynikiem za rok 2009 (6,7 miliona). Tak efektowny wynik pozwolił Androidowi zająć drugie miejsce wśród najpopularniejszych systemów operacyjnych w 2010 roku (22,7%). Pierwsze miejsce nadal należy do Symbiana – system, który wykorzystywany jest w telefonach Nokia. I choć system ten stracił prawie 10 punktów procentowych nadal może się pochwalić pozycją lidera z udziałem 37,6% w rynku. Najmniejszym spadkiem swojego udziału przy porównaniu do Androida może pochwalić się systemem iOS (strata tylko 1,3% i czwarte miejsce wśród systemów operacyjnych). Trzecie miejsce zajął system RIM (BlackBerry), który rok 2010 zakończył spadkiem notowań o 4%. Także Microsoft nie powinien być zadowolony z wyników – zajął ostatnie miejsce wśród wyróżniających się systemów operacyjnych – czyżby system Microsoft Phone 7 się nie przyjął?

gartner 2010

Na sam koniec krótkie podsumowanie sprzedaży telefonów komórkowych według producentów w 2010 roku. Prowadzi nadal Nokia, która stale traci rynek (28,9% rynku i 461 milionów sprzedanych telefonów – więcej niż w 2009 roku). Wśród zyskujących marek nie ma praktycznie żadnej, która przekroczyłaby wzrost w zasięgu o jeden procent poza tzw. Telefonami others, czyli nie brandowymi słuchawkami, które niemal podwoiły swój udział w rynku do 30%. Można powiedzieć, że telefony, których marki są nam zazwyczaj obce królują na świecie – kto by się tego spodziewał?

Via

Be Sociable, Share!