Android king of mobile os

I stało się! System Android stał się najpopularniejszym mobilnym OS’em na świecie. Tym samym Nokia z systemem Symbian została zepchnięta na pozycję vice lidera, po 10 latach panowania.

Nokia sprzedała 29,3 milionów smartfonów w czwartym kwartale 2010 roku. W analogicznym czasie, na świecie sprzedano 32.9 miliony modeli telefonów z systemem Android. Wiadomość ta oznacza jedno – Android jest nowym liderem mobilnych OS’ow i z pewnością długo tak pozostanie. W czym zatem tkwi sukces Androida?

W świecie telefonów komórkowych liczy się kilka znaczących marek: Nokia, Apple, Samsung, HTC, Motorola, LG i Sony Ericsson. Oprócz dwóch pierwszych firm (Nokia i Apple), wszystkie inne wyżej wymienione, posiadają system operacyjny Android. Takie rozwiązanie przyjęte przez producentów można odebrać dwojako – Android to doskonały, otwarty system operacyjny dla nowoczesnych smartfonów lub też brak własnego systemu operacyjnego, powoduje, że wzrasta konkurencyjność wśród słuchawek ale wzrasta także homogenizacja telefonów. Spośród kilku modeli nowoczesnych smartfonów marki LG, HTC, Samsung z tym samym OS’em, wybieramy zazwyczaj ten, który bardziej nam się podoba / ma lepszy aparat – system pozostaje cały czas ten sam.

W mojej opinii homogenizacja telefonów komórkowych nie prowadzi do niczego dobrego. Tym samym cieszę się, że takie firmy jak Nokia czy Apple pozostały przy własnym systemie operacyjnym. Takie rozwiązanie pozwala tym firmą rozwijać swoje własne projekty i wyróżniać się spośród konkurencji.

Na sam koniec warto także podkreślić, że Nokia w dłuższej perspektywie czasu będzie raczej odchodzić od systemu Symbian, na rzecz nadchodzącego systemu MeeGo – czy ten właśnie system wzniesie Nokie na wyżyny, czy też inne systemy (iOS, Windows Phone 7) przegonią Nokie na dalsze pozycje?

Be Sociable, Share!