Symbian vs iOS

Jak myślicie – gdzie największy zasięg ma system operacyjny iOS, który wykorzystywany jest w telefonach Apple? Gdzie dominuje system Symbian, wykorzystywany w Nokiach? Jak rozkładają się proporcje używania innych systemów operacyjnych w telefonach na innych kontynentach? Takie pytania oraz inne na temat systemów operacyjnych postawiła sobie firma Pingdom oraz StatCounter, tworząc najnowszą infografikę na temat zasięgu systemów operacyjnych na Świecie – zapraszam do zapoznania się z danymi.

Poniższa infografika została stworzona na podstawie danych dotyczących ruchu poszczególnych systemów operacyjnych w telefonach w Internecie. Tak więc dane te nie przedstawiają w sposób rzeczywisty ilości poszczególnych OS’ów z podziałem na kontynenty.

Zobacz także: Statystyki Gartner Q3 2010: Nokia nadal liderem. 22% wzrost Androida!

W przypadku systemu iOS mamy do wyboru trzy urządzenia, które nie muszą być koniecznie telefonami (iPhone, iPod, iPad). W zliczaniu danych wzięte zostały pod uwagę tylko urządzenia iPhone oraz iPod, natomiast iPad nie był brany pod uwagę.

os stats

Powyższa infografika przedstawia dosyć wyraźnie dominację dwóch systemów operacyjnych – iOS, który reprezentowany jest przez Apple, oraz Symbian, który używany jest na telefonach Nokia. Symbian jest najpopularniejszym OS’em na trzech kontynentach (Afryka, Azja, Ameryka Południowa). Podobnie ma się iOS, który także dominuje także na trzech kontynentach (Ameryka Północna, Europa oraz Australia i Oceania). Przewaga Symbiana nad iOS w Światowym porównaniu nie wychodzi już jednak tak spektakularnie, jak np. wynik tej firmy w Afryce. Nadal jednak Finowie są na czele rankingu z przewagą ponad 10%.

Zobacz także: Nokia: Ovi rośnie w siłę – imponujące statystyki!

Na uwadze należy mieć także fakt, że popularność telefonów Apple z iOS jest największa w Australii z tym, że wskaźnik ten pokazuje tylko jaki jest ogólny udział danego systemu operacyjnego w rynku, a nie fakt ilości używanych telefonów z danym systemem operacyjnym. Należy także wziąć pod uwagę, że telefony Apple to jedne z najdroższych smart fonów na rynku, które cały czas utrzymują swoją wysoką cenę. Fakt ten wpływa także na korzystanie z Internetu – telefony Apple kupują zazwyczaj ludzie bogatsi, którzy częściej mogą sobie pozwolić na korzystanie z Internetu w telefonie. Oczywiście pakiety transmisji danych w telefonach komórkowych stają się coraz tańsze, ale dodatkowym plusem przemawiającym na korzyść telefonu Apple jest duży wygodny ekran, który nie jest spotykany w większości modeli telefonów.

Przyszłościowo należy wziąć także pod uwagę Android, który rozwija się bardzo dynamicznie i nie przypisanego jednego, szczególnego brandu. Należy także spodziewać się spadku popularności Symbiana, który nie cieszy się najlepszą opinią jeśli chodzi o OS’y. Zagadką może okazać się system iOS, ponieważ wszystko zależne jest od sprzedaży następnych modeli iPhone’a, myślę, że nadal będzie on w czołówce najpopularniejszych systemów operacyjnych.

Via

Be Sociable, Share!