Symbian vs Android

Gartner przedstawił najnowsze wyniki sprzedaży telefonów komórkowych na świecie, uwzględniające 3Q 2010 roku. Liderem nadal pozostaje Nokia, choć jej notowania są coraz gorsze. Zaskoczeniem może być drugi wynik Androida wśród systemów operacyjnych, kto jest zatem liderem w tym segmencie?

Zobacz także: Zarobki prezesa Nokii wzrosły o 68%, sprzedaż Nokii spadła o 19%

Najczęściej kupowanymi telefonami w trzecim kwartale 2010r. były smartfony z systemem Symbian. Symbian to system operacyjny, który od długiego już czasu nie jest mile postrzegany przez użytkowników. Niemniej jednak nie zrezygnowała z niego Nokia, która twardo trzyma się Symbiana. System ten ma 36,6% udziału w rynku, ale zanotował spadek o 8% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Na drugim miejscu uplasował się Android, który obecnie ma 25,5% rynku. Jeżeli jednak porównamy ten wynik do tego z przed rokiem (3,5%) skok jest niesłychanie duży – Android zdecydowanie rośnie w siłę. Trzecie miejsce zajął iOS, który stracił tylko 1 punkt procentowy.

Zobacz także: Nokia: Ovi rośnie w siłę – imponujące statystyki!

Łączna sprzedaż telefonów w 3Q 2010 wyniosła ponad 417 milionów i był to wzrost o 35% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Liderem nadal pozostaje Nokia, która sprzedała ponad 117 milionów urządzeń. Firma podobnie jak rok wcześniej zaliczała dosyć duży spadek z 36,7% do 28,2% udziale w rynku. O ile dalsze miejsca w poniższej tabeli sprzedaży dziwić nie mogą o tyle warto zwrócić uwagę na ostatnią pozycję – inne firmy. Gdyby zebrać wszystkie mniej popularne brandy, miałyby one lepszy wynik niż Nokia, a ich wzrost zwiększył się 2-krotnie. Wiele z tych firm to tanie telefony made In China, które można kupić na aukcjach także w Polsce, choć są one znane głównie na rynkach azjatyckich.

Podsumowując, Nokia jest nadal liderem w sprzedaży telefonów, a wsparcie marki Symbian przez finów wydaje się dobrym rozwiązaniem (niekoniecznie dla użytkowników). Jak zwykle świetne wyniki dotyczą także Apple – firma sprzedała ponad 13 milionów iPhone’ów. W moim uznaniu głównym rywalem w najbliższym czasie mogą się okazać bardzo tanie telefony „noname” rodem z Azji. W momencie gdy większość systemów operacyjnych działa na zasadzie open source już w najbliższym czasie możemy się spodziewać fali tanich Androidów, które wraz z niezłą specyfikacją techniczną będą sprzedawane po 400zł.

Via

Be Sociable, Share!