nokia-n900

Kilka dni temu przyznano statuetki – Złote i Kryształowe Anteny, gdzie jako telefon roku wybrano Nokie N900. Kolejnym wyróżnionym modelem fińskiego producenta została Nokia E72, jako „Produkt roku 2010 – rozwiązania mobilne dla biznesu. O ile z przyznaniem nagrody dla Nokii E72 można się zgodzić, o tyle wyróżnienie Nokii N900 wydaje mi się dosyć kontrowersyjnym wyborem.

Zobacz także: Zdjęcia wykonane telefonem Nokia N900

Nie będę ukrywał, że Nokia to firma  bliska memu sercu „uchu” – codziennie używam telefonu tej marki i mam dobre zdanie na jej temat. Jednakże niedawno miałem okazję przetestowania telefonu Nokia N900 (test na łamach dailymobile.pl już wkrótce) i niestety poczułem się rozczarowany. Główną wadą telefonu z punktu widzenia użytkownika to dosyć skomplikowany system Maemo 5. Praca na takim systemie daleka jest od intuicyjnej i funkcjonalnej. Jeśli przyzwyczajeni jesteście do dotychczasowych systemów operacyjnych, gdzie wszystkie funkcje łapało się w mig, rozczarowanie może przyjść wraz z Nokią N900. Systemem Maemo 5 nie jest z pewnością odpowiedni dla nowicjuszów, którzy nigdy nie mieli do czynienia z Linuxem.

Osobiście uważam ten model, jako świetne rozwiązanie do korzystania z Internetu – duży wygodny wyświetlacz, klawiatura typu QWERTY. Niestety jako pracę z telefonem, czuje się nieco zawiedziony tym modelem. N900 to nie jest telefon przeznaczony do normalnego użytkowania, dla przeciętnego Kowalskiego, to model telefonu dla prawdziwego fana systemu Linux i Maemo 5.

Be Sociable, Share!