ipad-3g

iPad to nowy produkt zaprezentowany przez Apple – przez większość zwany tabletem, przez garstkę ludzi rozwiniętym urządzeniem z możliwością czytania ebooków, korzystania z Internetu poprzez WiFi, oglądania filmów w jakości HD itp. iPad ma być produktem przełomowym – niczym wprowadzenie pierwszego iPhone’a czy Maca na rynek – czy tak będzie? Okaże się już w najbliższym czasie.

Póki co na świecie trwa szał informacyjny dotyczący iPada – portale prześcigają się w kolejnych informacjach na temat tabletu. iPad dostępny będzie w dwóch wersjach – WiFi lub WiFi + 3G. Każdy z Nas raczej wie, na czym polega połączenie z siecią WiFi, dlatego też chciałbym nieco bardziej rozwinąć wątek na temat iPad 3G.

iPad 3G to droższa wersja tabletu od Apple – ceny rozpoczynają się od 629$ (16GB) poprzez wersję optymalną  729$ (32GB) do najdroższej wersji z pamięcią 64GB – 829$. iPad 3G będzie umożliwiał łączenie się z Internetem z wykorzystaniem karty microSIM, którą dystrybucją zajmą się operatorzy komórkowi. Tak więc dla lepszego zobrazowania sytuacji – jesteśmy w mieście i działa Nam Internet bezprzewodowy odbierany poprzez WiFi, niestety zmuszeni jesteśmy przenieść się poza obręb miasta, gdzie nie odbiera sieć WiFi – wtedy z pomocą przychodzi możliwość odbioru Internetu poprzez sieć 3G.

Wszystko ładnie, pięknie, ale ile to kosztuje?

Jak na razie niestety znane są ceny z USA, gdzie w sieci AT&T dostępne będą dwa plany taryfowe – 250MB na transfer za 14,99$ za miesiąc lub też 29,99$ za nielimitowaną transfer. Porównując to do polskich realiów można to przyrównać do cen proponowanych przez operatorów telefonii komórkowej za Internet bezprzewodowy (mobilny) – np. Play 45zł za transfer 5GB. Tak więc nie powinno być źle z możliwością korzystania z sieci 3G na tablecie iPad.

iPad 3G wykorzystuje także nową technologię kart SIM. Są one znacznie mniejsze od tych, które nosimy w naszych telefonach (25x15mm). Nowe karty microSIM mają wymiary 15x12mm. Tak więc polscy operatorzy będą musieli uzbroić się w nowe karty SIM.

ipad-3g-microsim

Jaka firma będzie oferować Internet 3G dla iPad’a?

Ponoć wielcy europejscy operatorzy już prowadzą rozmowy na temat wprowadzenia planów taryfowych dla iPada. Wśród tych marek są oczywiście także udziałowcy polskich firm telekomunikacyjnych – Vodafone (Plus), T-Mobile (Era), France Telecom (Orange). Można więc rzec, że wejście iPada w łaski firm telekomunikacyjnych w Polsce jest niemal pewne, zwłaszcza, że w Polsce marka Apple nadal jest bardzo ceniona i na topie. Czy tablet iPad 3G dostępny będzie za złotówkę? Raczej ciężko mówić o tak niskiej kwocie, ale z pewnością podpisując umowę u operatora nie będziemy płacili całej kwoty za ten gadżet. Według portalu Rzeczpospolita istnieje jednak małe ryzyko po stronie sprzedaży iPada przez sieci komórkowe – brak możliwości przeprowadzania rozmów poprzez tablet. Tak więc operator będzie sprzedawał tylko dostęp do Internetu, co nie jest jednak sprawą odbiegającą od ich działalności, bo obecnie nadal to robią – sprzedają mobilny Internet.

Be Sociable, Share!