t32

Serwis solomobi.com znany jest ze srzedaży chińskich podróbek markowych telefonów. iphoneA520 czy Nokia E76 to na pozór tylko modele telefonów, które rzeczywiście mogły zostać wyprodukowane przez firmę Aplle czy Nokia – niestety, albo i „stety” tak nie jest. Telefony te charakteryzują się zazwyczaj całkowicie inną dokumentacją techniczną. Podstawą praktycznie jest, że podrobione modele posiadają technologię Dual-Sim (możliwość korzystania z dwóch kart SIM). Jednak twórcą podróbek rodem z państwa środka Dual-Sim już wystarcza – najnowsze modele produkowane już są z możliwością aktywowania w telefonie jednocześnie trzech kart SIM.

Ponadto telefony te zazwyczaj są „naszpikowane” możliwie jak największą ilością technicznych rozwiązań. Nie rzadko można spotkać iPhona, który może odtwarzać filmy divx, a przy okazji ma wbudowany tuner telewizji analogowej i GPS. Można by rzec – przydałaby się jeszcze tylko lodówka i zimne piwo.

Jak się ustrzec przed podrabianymi telefonami?

Jeśli takie modele telefonów są produkowane w Chinach to nie należy myśleć, że problem ten dotyczy tylko tego kraju. Także w Polsce można znaleźć wierne kopie oryginałów – problem w tym, że nimi nie są. Już jakiś czas temu dość dużo zamieszania powstało w przypadku Nokii N95 – jak się okazało wielu użytkowników tego modelu korzystało z niego przez długi czas żyjąc w błogiej nieświadomości, że nie posiadają oryginalnego telefonu Nokii, choć często na samej baterii był napis „Made in Finland”.

Inaczej sytuacja się ma gdy telefon dostajemy wraz z wykupieniem abonamentu w danej sieci telefonii komórkowej – tutaj możemy być pewni, że jest to autentycznie ten model, który chcemy mieć. Problem zaczyna się pojawiać gdy zakupujemy telefon np. na aukcji internetowej. Często bywa tak, że jeśli już ktoś posiada telefon o nazwie Nokla (bo tak zazwyczaj się nazywają) to w aukcji zobaczymy, że jest to Nokla – oczywiście zakładając, że sprzedaje uczciwy sprzedawca, ale z tym bywa już różnie i czasem może ktoś nas nabić w przysłowiową „butelkę”.

Żeby jednak do takie sytuacji nie doszło należy koniecznie porównać dane techniczne telefonu, który zamierzamy kupić z danym dostępnymi na stronie producenta (najbardziej autentyczne). Kolejna sprawa to dokładne obejrzenie zdjęć lub jeśli jest okazja to na żywo wybranego modelu. Jeśli telefon w którymś miejscu zamiast napisu „Nokia” ma napis „Nokla” lub zamiast napisu „iPhone” ma napis „TiPhone” możemy być w 100% pewni, że nie jest to produkt oryginalny. Kolejna sprawa to stosunkowo niska cena – owszem zdarzają się czasem okazje, ale nikt nie sprzedaje telefonu komórkowego za połowę ceny niż konkurencja. Na sam koniec chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na wygląd zewnętrzny, który także często różni się od pierwowzoru – nie dajmy się zmylić, że nagle zamiast jednego aparatu mamy dwa, a zamiast normalnej klawiatury dostajemy ekran dotykowy – nie ma czarów.

Polecam uważne sprawdzanie tego, co kupujemy i życzę trafnych wyborów.

Oto niektóre podrobione modele telefonów dostępne na portalu solomobile.com

02

03

01

06

źródło: solomobile.com

Be Sociable, Share!